Dodatkowe badania na raka żołądka

 

Jeżeli badanie wykazało, że u pacjenta raka żołądka, dalsze badania w celu określenia zakresu guza. Pomoże to lekarz decyduje o najlepszym sposobie leczenia, jak również do określenia stopnia zaawansowania nowotworu rozwoju. Po przeprowadzeniu dalszych badań może prowadzić endoskopowe ultradźwięki, PET-CT lub MRI, badanie radiologiczne klatki piersiowej, badania krwi, USG wątroby lub laparoskopii.

Przyczyny dodatkowych badań

Dodatkowe badania może być konieczne w przypadkach, w których lekarz w celu określenia stopnia zaawansowania guza i stopień rozprzestrzenienia się jej. Te wyniki pomogą lekarzowi podjąć decyzję o najlepszym sposobie leczenia. Jeśli w diagnostyce raka żołądka części tych badań przeprowadzono, nie muszą powtórzenia.

Przy dystrybucji złośliwych żołądka komórki nowotworowe mogą być wykryte w pobliskich węzłów chłonnych, wątroby, trzustki, przełyku, jelita cienkiego i innych narządów. Aby określić stan tych organów lekarz przepisuje badania krwi i inne badania przesiewowe:

  • RTG klatki piersiowej: RTG klatki piersiowej pokaże rozprzestrzenianiu raka żołądka do płuc.
  • Badania krwi: Badania krwi, które pomogą określić ogólny stan zdrowia, a także może zidentyfikować markery nowotworów złośliwych. – Znaczniki są związkami chemicznymi, które znajdują się we krwi w przypadku niektórych rodzajów raka. W niektórych przypadkach, raka żołądka, raka wykryto we krwi rak embrionalny antygen (CEA). Antygen ten jest również, we krwi i w innych typach nowotworów złośliwych. Jednakże, rak żołądka nie wykryto substancji we krwi w 50% przypadków.
  • Tomografii komputerowej (CT) rentgenowski połączony z komputerem, prowadzi szereg szczegółowych obrazów narządów wewnętrznych. Czasami naczyń krwionośnych pod ręką środek kontrastowy podawać. Kontrast ułatwia identyfikację nieprawidłowych miejscach. CT wykazują obecność guzów w wątrobie, trzustce i innych narządach.
  • Endoskopowa USG: lekarz wkłada gardła cienką rurkę do żołądka (endoskop). Czujnik znajduje się na końcu rury wysyła fale dźwiękowe, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Te fale są odbite od tkanki żołądka i innych narządów. Odbite sygnały są przetwarzane przez komputer obrazu wygenerowane. Na rysunku pokazano, jak głęboko raka przeniknęła do ściany żołądka. Aby otrzymać próbki tkanek węzłów chłonnych lekarz może stosować igłę.
  • Laparoskopia: Chirurg wykonuje małe nacięcie brzucha. Przez niego, lekarz wprowadza do jamy brzusznej cienkiej, elastycznej rurki (laparoskop). Ponadto, lekarz może usunąć węzłów chłonnych lub w celu małej próbki tkanki do badania.
  • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI): W tej metodzie do produkcji obrazów struktur wewnętrznych ciała za pomocą magnesu. Bo czasem ta metoda jest znacznie jaśniejsze niż TK pokazuje tkanki miękkie, lekarz może zaproponować MRI.
  • PET-CT: W niektórych przypadkach, PET-CT pozwala zidentyfikować nowotworów górnego żołądka. Z PET-CT tomografii komputerowej w połączeniu z pozytonowej skanowania emisji. Skaner PET określa obszary nieprawidłową aktywnością komórek nowotworowych przez podawanie małej ilości radioaktywnego glukozy.
  • USG wątroby: W tym badaniu, wątroby wykorzystuje fale dźwiękowe w celu wytworzenia obrazu. Pomaga określić rozprzestrzenianie się raka.

W niektórych przypadkach, w celu dokładnego określenia stadium raka nie jest możliwe w celu usunięcia guza oraz w sąsiedztwie węzłów chłonnych.

W propagacji raka żołądka do innych części ciała nowy guz samych nieprawidłowych komórek i o tej samej nazwie od pierwotnego nowotworu. Na przykład, jeśli ma się raka do wątroby, żołądka, komórki raka wątroby, w tym, komórki raka żołądka. I choroby jest przerzutowy rak żołądka, rak wątroby, ale nie. Z tego powodu, nie jest traktowany jak rak żołądka, ale nie jako nowotworu wątroby. Lekarze nazywają nowy guz lub odległych przerzutów.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s