Leczenie raka żołądka

Gdy w żołądku, jedzenie jest zmieszany z sokiem żołądkowym, który został wytworzony przez wewnętrzną warstwę (błona śluzowa żołądka). W ten sposób rozpoczyna się proces trawienia. Większość przypadków raka żołądka występuje w błonie śluzowej. Wraz z pojawieniem się nowotworu w głębszych warstwach pogarsza rokowanie żołądka.

Rak żołądka zazwyczaj rośnie bardzo powoli, czasami przez wiele lat. Wczesne zmiany w błonie śluzowej żołądka rzadko towarzyszą objawy i dlatego często pozostają niewykryte.

Rak żołądka może rozprzestrzeniać się na różne sposoby. Może rosnąć i uderzył w ścianę żołądka w pobliżu lokalizacji narządów lub węzłów chłonnych hitem i rozprzestrzenia się poprzez układ limfatyczny. Jeżeli nowotwór rozprzestrzenił się, rokowanie jest gorsze.

Ponieważ rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych raka poprzez krwiobieg do wątroby, płuc i kości. Z takiego występowania leczyć raka żołądka nie jest już możliwe.

Większość nowotworów żołądka nazywa gruczolakoraka. Ale w żołądku mogą być inne nowotwory:

Chłoniak – rozwój tkanki limfatycznej elementy z układu odpornościowego, które znajdują się w ściankach żołądka.

Guzy podścieliska – wynik z mięśni lub tkanki łącznej.

Rakowiaki – rozwijania od hormonów komórek wytwarzających w żołądku. W większości przypadków, te formy nowotworów nie rozprzestrzenił się na inne narządy.

Leczenie i wyniki tych nowotworów rzadkich są różne od gruczolakoraka żołądka.

Do czynników ryzyka raka żołądka
Istnieją czynniki ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Jednak obecność czynników ryzyka nie oznacza rozwoju choroby, a jedynie wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwo raka.

Zakażenie bakteryjne. W ostatnich latach wiele uwagi poświęca się szczególną infekcji żołądka – zakażenie Helicobacter pylori spowodowane przez bakterie Helicobacter pylori, które jest główną przyczyną raka żołądka. Zakażenie H. pylori w populacji jest około 40%. Utrzymanie tej infekcji może prowadzić do zapalenia i uszkodzenia warstwy wewnętrznej żołądka (nabłonka) i powoduje zmiany przedrakowe. Zakażenie to wiąże się również z kilku rodzajów chłoniaków żołądka. Jednak większość ludzi nie z zakażeniem raka żołądka rozwija.

Nutrition. Zwiększone ryzyko zachorowania na raka żołądka było u osób, którzy korzystają dużo żywności, wędzonych ryb i mięsa, solone, marynowane warzywa i niektóre rodzaje pokarmów bogatych w skrobię i uboga w błonnik. Z drugiej strony, stosowanie produktów z kukurydzy, mączki świeżych owoców i warzyw, które zawierają Pro-witaminy A i C zmniejsza ryzyko raka żołądka.

Tytoniu i spożywanie alkoholu. Palenie podwaja ryzyko zachorowania na raka żołądka. Związek między alkoholem a rakiem żołądka nie jest pewne.

Wcześniej operacje na brzuchu. Rak żołądka występuje częściej u tych, którzy mieli częściowe usunięcie żołądka w przypadku innych chorób, takich jak wrzody.

Paul. Rak żołądka jest dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Pochodzenie. Częstość raka żołądka jest wyższe wśród hiszpańskojęzycznych Amerykanów i Amerykanów afrykańskiego w porównaniu z nie-Latynosi białych Amerykanów. Największa częstość występowania raka żołądka znaleźć wśród mieszkańców Azji i wysp Pacyfiku.

Wiek. Po 50 latach nastąpił gwałtowny wzrost częstości zachorowań na raka żołądka.

Krew. Z nieznanych powodów, osoby z grupą krwi A (II) mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka żołądka.

Historia rodziny z rakiem żołądka. Ludzie, którzy odnieśli kilka bliskich krewnych raka żołądka mają zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu.

Polipy. Polipy w kształcie grzybka formacji pochodzących z błony śluzowej żołądka. Większość z tych rodzajów polipów nie są związane ze zwiększonym ryzykiem raka żołądka, ale niektóre rodzaje polipów mogą czasem prowadzić do raka.

Miejsce zamieszkania. Miejsce, w którym mieszkasz może mieć duże znaczenie. Japończyk w Japonii mają bardzo wysokie ryzyko zachorowania na raka żołądka. Jeśli oni przenieść się do Stanów Zjednoczonych, w ciągu kilku lat, ryzyko zmniejsza się, ale nadal pozostawała wyższa w porównaniu z osób urodzonych w Stanach Zjednoczonych. Sugerują, że wpływ niekorzystnych czynników na początku życia wpływa na wysokie ryzyko raka żołądka w Japonii. Nie wiadomo też, czy tylko wpływa na charakter władzy do podjęcia tego ryzyka.

Objawy i przebieg

U pacjentów z rakiem żołądka rzadko mają objawy we wczesnych stadiach choroby. Z tego powodu trudno jest zdiagnozować raka żołądka czasu.

Objawy raka żołądka może obejmować:
– Niewyjaśniona utrata masy ciała i brak apetytu.
– Ból w żołądku.
– Dyskomfort (dyskomfort) w brzuchu, często powyżej pępka.
– Uczucie pełności po wykonaniu niewielkiej ilości jedzenia.
– Zgaga, niestrawność lub objawy przypominające owrzodzenia.
– Nudności.
– Wymioty z krwią lub bez niego.
– Zwiększenie rozmiaru żołądku
– Zwiększenie bladość skóry.

Oczywiście, wiele z tych objawów może być spowodowana przez inne choroby, a nie nowotwór. Jednak, jeśli masz takie objawy i trwają przez długi okres czasu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli są ponad 50 lat i nie masz czynników ryzyka raka żołądka.

Rozpoznanie i leczenie

Jeśli masz podejrzenie raka żołądka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który po rozmowie z tobą, trzymaj niezbędnych badań. Lekarz bada brzuch i sprawdzić, czy nie było guza. Ponadto określa, czy wątroba nie jest zwiększona, co może oznaczać jego porażkę procesu nowotworowego.

Zostaną przeprowadzone specjalne metody badań, które potwierdzają lub odrzucają diagnozę raka żołądka. Na potwierdzenie rozpoznania raka niezbędne jest wyjaśnienie jego rozprzestrzenianiu. Jest to realizowane kilkoma sposobami.

Endoskopia żołądka. W tej procedurze, po znieczuleniu cienkiej, elastycznej rurki z zapalniczki (endoskop) wprowadza się przez usta i lekarz bada przełyk, żołądek i początkowy odcinek jelita cienkiego (dwunastnica 12). Gdy podejrzany obszar jest brane mały kawałek błony śluzowej żołądka (biopsja) do badania mikroskopowego.

Badanie kontrastu przewodu pokarmowego. Pacjent otrzymuje baru, który obejmuje błonę śluzową przełyku, żołądka i jelita cienkiego wykonywane zdjęcia rentgenowskie podstawowe i kilka. Następnie, jeżeli istnieją przesłanki wprowadzone przez rurkę powietrza do żołądka, że ​​baru rozłożone cienko błony śluzowej. Technika ta pozwala na wykrycie nawet bardzo małe zmiany w żołądku.

Ultradźwięki (US). W tej metodzie, fale dźwiękowe są używane do określenia stanu narządów wewnętrznych. USG czasami wykonywane w połączeniu z wprowadzeniem specjalnej sondy przez nos lub usta do żołądka, co pozwala na określenie występowania guzów w żołądku i do otaczającej tkanki i węzłów chłonnych.

Tomografia komputerowa (CT). Dzięki tej metodzie używa specjalnego sprzętu rentgenowskiego, co pozwala na wykonywanie zdjęć z różnych perspektyw. Otrzymany w ten sposób szczegółowe informacje o narządach i tkankach. Okaże się, jak powszechne raka żołądka i co narządów (np. wątroby) wpływ. Dzięki tej metodzie można biopsję podejrzany obszar badaniu follow-up.

Pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Z żyły pacjenta podawano radioaktywne glukozy. Koncentruje się ona w guzie, oraz skaner urządzenie wykrywa jego strefie gromadzenia. Metoda ta pozwala na określenie rozprzestrzenianiu raka poza żołądek i dokładnego pomostowym choroby.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Metoda ta, podobnie jak CT, pozwala poznać ciało warstwę po warstwie, ale zamiast promieniowania używa mocnych magnesów.

RTG klatki piersiowej daje możliwość zidentyfikowania na raka płuc.

Laparoskopia. Cienka, elastyczna rurka o małej kamery (laparoskopu) dodaje się przez małe nacięcie w jamie brzusznej. W ten sposób można oszacować prawdopodobieństwo usunięcia guza i jego rozprzestrzeniania się w całej jamie brzusznej. Ponadto, specjalne urządzenie może pobrać próbkę tkanki (biopsja) lub płynu do badań.

Badania laboratoryjne. Przeprowadziła pełną morfologię krwi na anemię (niedokrwistość), studiował na krew utajoną w kale.

Czy to możliwe, aby zapobiec raka żołądka?
Pomimo faktu, że nie znamy dokładnej przyczyny raka żołądka, jednak wiele przypadków tej choroby można zapobiec. Zamrażanie żywności zamiast solenia, marynowania i wędzenia, a także zmieniający się charakter władzy, pomógł zmniejszyć częstość występowania raka żołądka w ciągu ostatnich 60 lat.

Dieta bogata w świeżych owoców i warzyw prowadzi się zmniejszonym ryzykiem raka żołądka. Zaleca się spożywać świeże owoce i warzywa pięć razy dziennie wraz z produktami z grubych ziaren w postaci chleba, płatków śniadaniowych, makaronu, ryżu i fasoli. Czerwone mięso, zwłaszcza kwasów tłuszczowych lub przetwarzane, powinna być ograniczona.

Tytoń i alkohol może zwiększyć ryzyko raka żołądka. Zaleca się ograniczenie spożycia napojów alkoholowych lub zrezygnować z nich całkowicie. Jeśli nie palę, i nie zacząć. Jeśli już palisz, spróbuj rzucić ten nałóg.
Obecnie nie jest jasne, czy w leczeniu przewlekłego zakażenia spowodowanego przez bakterie Helicobacter pylori, w profilaktyce raka żołądka. Badania w tej dziedzinie jest w toku.

Badania przesiewowe w kierunku raka żołądka
Badania przesiewowe – poprzednio aktywne wykrycie raka na wczesnym etapie, gdy objawy choroby nie są jeszcze dostępne. Główną metodą badań przesiewowych w raku żołądka jest wykonywanie regularnie (1-2 razy w roku), gastroskopia, w którym określiła stan przednowotworowe i małe guzy, nie towarzyszą objawy.

W zależności od stopnia zaawansowania raka żołądka, stosuje się różne metody leczenia. Wybór metody leczenia zależy od wielu czynników. Oczywiście, położenie i stadium guza są ważnymi czynnikami. Inne czynniki to wiek, stan i indywidualnych potrzeb.

Główne metody leczenia raka żołądka są chirurgia, chemioterapia i radioterapia. Często, najlepszym podejściem do leczenia może być zastosowanie dwóch lub więcej sposobów. Głównym celem leczenia jest całkowite wyeliminowanie choroby. W przypadku, gdy całkowite wyleczenie jest niemożliwe, terapia ma na celu złagodzenie objawów takich jak zaburzenia odżywiania, ból lub krwawienie. Przed rozpoczęciem leczenia ważne jest, aby wyjaśnić cel proponowanego leczenia.

Leczenie operacyjne
W zależności od typu raka żołądka i choroby operacji etap można przeprowadzić w celu usunięcia guza wraz z części żołądka. Jeśli to możliwe, chirurg pozostawia nienaruszone część żołądka.

Obecnie operacja jest jedynym sposobem wyleczenia raka żołądka. W obecności 0, I, II lub III raka żołądka, jak również stosunkowo zadowalającym stanie i próba całkowitego usunięcia guza.

Nawet, jeśli ma się raka do punktu leczenia i nie może być całkowicie usunięty, operacja może zapobiec krwawienie z guza lub ułatwienia przejścia pokarmu przez jelita. Ten typ operacji nazywa paliatywne, np. przeprowadzono w celu złagodzenia lub zapobieżenia objawów, a nie do leczenia raka.

Chemoterapia
W ramach chemioterapii oznacza zastosowanie leków przeciwnowotworowych do zabijania komórek nowotworowych. Zazwyczaj, leki podawane są dożylnie lub doustnie, to znaczy przez usta. Gdy lek wchodzi w krew, jest rozprowadzane po całym organizmie. Chemioterapia jest zwykle używane do wywierania wpływu na rozprzestrzenianie się nowotworu.

Chemioterapia może być głównym leczenia raka żołądka, kiedy przerzutów do odległych narządów. Taki sposób leczenia stosuje się przed lub po operacji. Doświadczenie wykazało, że chemioterapia może złagodzić objawy u niektórych pacjentów z rakiem żołądka, w szczególności w przypadkach, w których ma się raka do innych części ciała. Istnieją przesłanki, że chemioterapia w połączeniu z radioterapią mogą opóźnić nawrót (powrót) choroby i przedłużenie życia u pacjentów ze wspólnego procesu.

Chemioterapeutyki nie tylko zabijania komórek nowotworowych, ale także normalne komórki są uszkodzone, co powoduje skutków ubocznych. Te działania niepożądane zależą od rodzaju leku, dawki i czasu trwania leczenia. W chemioterapii powikłania mogą wystąpić następujące leczenie:
– Zmęczenie
– Nudności i wymioty
– Luźne stolce
– Utrata apetytu
– Łysienie (włosy odrastają po zakończeniu leczenia)
– Owrzodzenia jamy ustnej
– Zwiększone ryzyko chorób zakaźnych, ze względu na zmniejszenie liczby leukocytów (krwinek białych)
– Pojawienie się siniaki lub krwawienie.
– Duszność

Większość z tych działań niepożądanych odejść po zakończeniu leczenia. Kiedy widzisz takie rzeczy, należy powiadomić lekarza lub pielęgniarkę, ponieważ istnieją sposoby radzenia sobie ze skutkami ubocznymi chemioterapii.

Radioterapia
Metoda ta wykorzystuje promienie o wysokiej energii, by zabić lub zmniejszenia guza. Napromienianie może być zewnętrzne lub za pomocą materiałów promieniotwórczych podaje się bezpośrednio do tkanki nowotworowej (wewnętrzna lub naświetlania implantacji). W raku żołądka jest zwykle stosowany zewnętrzne napromienianie.

Po zabiegu, radioterapia mogą być stosowane do niszczenia małych ognisk nowotworów, które nie mogą być widoczne lub usunięte podczas operacji. Uważa się, że radioterapia, zwłaszcza w połączeniu z chemioterapią, może opóźnić lub zapobiec nawrotom (powrót) z rakiem po operacji i może przedłużyć życia pacjentów. Radioterapia mogą być stosowane do łagodzenia objawów, takich jak ból, krwawienia i trudności z pasażu pokarmu.

Radioterapia raka żołądka – procedura skomplikowana, więc powinno być przeprowadzone w biurach o dużym doświadczeniu w leczeniu takich pacjentów.

Skutki uboczne radioterapii należy zauważyć nieznaczne odczyny skórne, nudności, wymioty, biegunka lub zmęczenie. Objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku tygodni po zaprzestaniu leczenia. Naświetlanie może nasilać skutki uboczne chemioterapii. Kiedy widzisz takie zjawiska, zgłoś je do lekarza, który wie, jak pomóc.

Przeżycia pacjentów z rakiem żołądka, w zależności od stopnia zaawansowania choroby
5-letnie przeżycie odnosi się do procentu pacjentów, którzy przeżyli co najmniej 5 lat po wykrywania raka. Oczywiście, pacjenci mogą żyć bardziej po diagnozie. Całkowity czas przeżycia pacjentów z rakiem żołądka w zakresie od 20%. Główną przyczyną tego jest niski współczynnik przeżywalności wykrycie raka w zaawansowanym stadium. Gorsze przeżycia w miejscu guza w górnej części żołądka i lepiej z jej lokalizacją w niższych lig. Pacjenci leczeni w chwili obecnej, może mieć bardziej korzystny wynik.

Chociaż dane te odzwierciedlają ogólny obraz, konieczne jest, aby pamiętać, że sytuacja, w każdym konkretnym przypadku i statystyki nie można przewidzieć, co się stanie z każdym pacjentem. Zapytaj swojego lekarza o swoje szanse na odzyskanie i możliwość przeżycia długoterminowego. Lekarze najlepiej wiedzą o swojej sytuacji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s