Rak żołądka

Rak żołądka – złośliwy guz z komórek nabłonka śluzówki (w środku) w żołądku. Obrzęk może występować w różnych częściach żołądka: najlepszych, gdzie łączy się w przełyku, w głównej części (ciała) w żołądku lub w dół, gdzie łączy się z żołądka do jelita cienkiego.

Ryzyko raka żołądka jest zwiększenie zarówno u mężczyzn jak i kobiet po 50 roku, ale w silniejszej płci, prawdopodobieństwo jest dwa razy większa. Co do rozmieszczenia geograficznego raka żołądka – choroba w Rosji jest drugim w częstości występowania nowotworów złośliwych. Sto tysięcy ludzi zdrowych dla 36 pacjentów. Gorsze rzeczy są w Japonii (75 pacjentów), a także Skandynawii, Chile, Brazylii i Kolumbii (40-50 osób).

Ale jest dobra wiadomość. Według statystyki medycznej, w ciągu ostatnich trzydziestu lat nastąpił powolny, ale stały spadek częstości występowania raka żołądka. Szczególnie warto być zadowolony, dla Amerykanów, że mają raka żołądka jest znaleźć dzisiaj jest zaskakująco rzadko (5 przypadków na 100.000 mieszkańców).
Przyczyny

Wiadomo, że normalne komórki raka przekształcony, jeżeli jest to chromosomy określonej mutacji (uszkodzenie). Ale co dokładnie powoduje mutacja w raka żołądka? Pomimo wszystkich tych osiągnięć medycznych w badaniach raka, przyczyną transformacji złośliwej komórek żołądka pozostaje nieznana. W tej chwili tylko pojedyncze grupy czynników ryzyka, które są w niesprzyjających okolicznościach może wywołują poważne choroby.

Do czynników ryzyka raka żołądka:

Predyspozycje genetyczne – jeśli ktoś w rodzinie zdiagnozowano raka żołądka, a następnie wszystkie pozostałe, (krew) krewnych narażone na rozwój wzrosły o 20%;
zwyczaje żywieniowe – nadmiernego polegania wędzone, ostre, słone, smażone (refried) i konserwy, długo przechowywane pokarmy zawierające azotany, znacznie zwiększa ryzyko raka żołądka;
długo istniejące choroby żołądka: zapalenie błony śluzowej żołądka (niska kwasowość), wrzody i polipy;
chirurgii żołądka zwiększa ryzyko raka żołądka 2,5-krotnie;
obecność w żołądku bakterii Helicobacter pylori : w 1994 roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała związek pomiędzy Helicobacter pylori i rakiem żołądka, i przyniósł bakterie do kategorii czynników rakotwórczych w pierwszej klasie;
pracy z azbestem i niklu;
Niedobór witaminy B12 i C;
pierwotne i wtórne (np. AIDS), stany niedoboru odporności;
20 razy częściej u chorych na raka żołądka z szkodliwe (szkodliwe) niedokrwistości;
Niektóre wirusy, takie jak wirus Epsteina-Barr;
Alkoholizm i niepalących.

Co się dzieje?

To jest teraz udowodnione, że zdrowe rak żołądka jest prawie. To jest poprzedzone tzw rakowe warunkiem: Zmiana właściwości komórki wyściełające żołądek. Najczęściej taka sytuacja występuje w przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka z niskiej kwasowości, wrzody i polipów w żołądku.

Średnia precancer do raka przechodzi od 10 do 20 lat. W początkowym stadium raka żołądka są małe rozmiary guzów mniej niż 2 cm, zwiększa się stopniowo, wzrostem głębokości (kiełkowanie wszystkich warstw ściany żołądka) i szerokość (rozlewaniu powierzchni żołądka). Nowotworu żołądka może zakłócić proces trawienia. Jeśli jest na granicy dwunastnicy 12 (w pobliżu odźwiernika), pozwoli uniknąć przejście pokarmu w jelitach. Położony w pobliżu przełyku, zapobiega przedostawaniu się jedzenia żołądek. W wyniku tego, osoba zaczyna tracić wagę dramatycznie. Kiełkowanie ściany żołądka, guz przechodzi do innych narządów: jelita grubego i trzustki.

Rak żołądka różnie pojawienie się dużej liczby wczesnych przerzutów: niektóre komórki nowotworowe oddzielone od pierwotnego guza i rozprowadzane w organizmie (np. wraz z krwi i limfy), tworząc nowe miejsca guza (przerzuty). W przerzutów raka żołądka, dotyczą przeważnie węzłów chłonnych i wątroby. Ponadto, jajniki mogą mieć wpływ, tkanka tłuszczowa, otrzewnej, żołądka, kości, płuc, itp. Na koniec, wszystkie przerwane uszkodzonych organów, który ostatecznie prowadzi do śmierci.
Jakie są objawy?

Mały rozmiar guza często występują bez objawów. Tylko w kilku przypadkach, u pacjentów mogą wystąpić:

utrata apetytu;
zmiana nawyków żywieniowych, na przykład, czują wstręt do mięsa, ryb, itp., itd.;
Wzrost temperatury (zwykle 37-38 ° C);
niedokrwistość (niska hemoglobina).

Wraz ze wzrostem guza nowych objawów

uczucie ciężkości w żołądku po jedzeniu, nudności i wymioty, nasycenia szybkiego;
naruszenie stolcu (biegunki, zaparcia);
bóle w górnej części brzucha, bóle obręczy, rozszerzające się do tyłu (w rozmnażania guza trzustki);
powiększenie brzucha, nagromadzenie płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze);
utrata masy ciała;
niszczenie nowotworowych naczyń krwionośnych może wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego.

Diagnostyka

Wcześniejsze rozpoznanie, tym bardziej skuteczne leczenie choroby. Przy najmniejszym podejrzeniu raka żołądka, a ogólnie do wszelkich problemów trawiennych należy zgłosić się o pomoc do gastroenterologa .

Główną metodą badania żołądka – gastroskopia (endoskopia). Podczas lekarza gastroskopii ocenia stan błony śluzowej żołądka i wykonać biopsję obszarów najbardziej podejrzanych. Badanie histopatologiczne materiału uzyskanego na podstawie biopsji, i odpowiada na pytanie: łagodny lub złośliwy guz?

Jako dodatkowe metody są stosowane:

Badanie rentgenowskie z przewodu pokarmowego;
tomografia komputerowa;
USG brzucha, etc etc;
ogólne i biochemiczne krwi, badanie może wykryć anemię i upośledzenie metabolizmu białek w organizmie pacjenta.

Leczenie

Powodzenie leczenia raka żołądka zależy od rozmiaru i wielkości guza do sąsiednich narządów i tkanek, a także przerzutów.

Główną metodą leczenia – jest operacja w celu usunięcia guza oraz żołądka (wycięcie żołądka) lub jej części. W niektórych przypadkach, śledzionę usunięto oprócz żołądka, wątroby i jelit. Następujące operacje mogą być przypisane do chemioterapii lub radioterapii .
Profilaktyka

Jest to ważne dla wszystkich pacjentów z zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzód żołądka, polipy żołądka, jak również u pacjentów mających krewnych cierpiących na raka żołądka każdego roku przechodzą gastroskopii.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s