Rak żołądka

 

Rak żołądka – nowotwór złośliwy, który rozwija się z nabłonkowych komórek błony śluzowej żołądka i charakteryzuje się szybkim wzrostem i przerzuty na początku.

Wśród chorób na świecie populacji jest rozłożona nierównomiernie. Jej najwyższy poziom odnotowano w Brazylii, Chile, w byłym Związku Radzieckim (szczególnie w Rosji i krajach bałtyckich), niskim – w republikach Kaukazu i Azji Środkowej.

W Białorusi, struktura występowania różnych nowotworów w 1970 raka żołądka dla indeksu wyniósł 29,8% w pierwszym miejscu. W ciągu ostatnich lat, występowanie raka żołądka spadła, głównie ze względu na naturalną zmienność żywienia. W 1994 roku, ze względu na niższe stawki raka żołądka i wzrostu raka płuc ostatni przyszedł na pierwszym miejscu – 44,7 przypadków na 100.000 ludności i raka żołądka za drugim – 38,1.

W rak żołądka, wysokie wskaźniki śmiertelności. W 1990 r. współczynnik umieralności mężczyzn był 35,1, kobiety – 15,2 na 100 000 ludności. W 1994 r. wykazało łagodny spadek: mężczyźni – 32,8, dla kobiet 13,6.

Czynników przyczynowych. Częstość raka żołądka zależy od rodzaju i w związku z obecnością pożywienia w żywności substancji rakotwórczych, takich jak węglowodory aromatyczne, aminy aromatyczne, związki nitrozowe, itp.

Rak żołądka jest bardziej powszechne w regionach, w których ludność je dużo żywności na bazie zbóż, marynat, marynat, wyrobów spirytusowych, grillowana tłuszczu, kiełbasa, mięso z grilla, ryby, karmione monotonna dieta, i nie są zgodne z zasadami higieny jamy ustnej (leczenie ubytków zębów, zapalenie migdałków).

Z występowaniem raka żołądka jest sposób nadmiernego spożycia soli, ponieważ powoduje rozrost błony śluzowej żołądka i zmniejsza kwasowość soku żołądkowego niszczy barierę śluzową, ułatwiając w ten sposób kontakt z nabłonka żołądka rakotwórczych. W krajach o wysokiej częstości (Japonia), poziom zużycia soli jest znacznie wyższa niż w krajach o niskiej częstości (USA).

Szczególną rolę w rozwoju raka żołądka należy nitrozoaminy. Typowo, żywność nitrozoaminy zawarte w niewielkich ilościach nieszkodliwych dla ludzi. Są one otrzymywane w żołądku produktów zawierających azotany i azotyny, pod wpływem enzymów wydzielanych przez flory bakteryjnej, która jest obecna w wielu osób o ograniczonej żołądkowej kwasowości. Wysoka zawartość azotynów i azotanów w niektórych odmian wędzonych, suszone i solone ryby, w niektórych odmian piwa, kiełbasy i konserwy. Ich stężenie w produktach żywnościowych wzrasta z nadmiernego stosowania nawozów rolniczych azotu, wody zanieczyszczone azotanami.

Zasadnicze znaczenie dla rozwoju raka żołądka dołączyć zawartość mikroelementów w glebie. Zatem niska częstość występowania w Mołdawii, Kazachstanie, ze względu na dużą zawartość soli magnezu, w niektórych regionach Chin – zwiększone stężenie selenu.

W klinikach miastach i miasteczkach na brak dbałości o tworzenie grup Ambulatorium z przedrakowych chorób żołądka. Sytuacja ta wynika ze spadku raka czujność lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i gastroenterologii, i po prostu nieznajomość chorób zakaźnych kliniczny.

Według przedrakowych żołądka choroby są takie, w których komórki nabłonka żołądka kieszeni głębokich wzmocnione następnie proliferacji atypią nabłonka. Te zmiany morfologiczne są bardziej powszechne w przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka, polipy, przewlekłe wrzody żołądka, choroby Menetries, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka działa żołądek.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. Już w ostatnim wieku, pod wpływem nauk R. Virchow na rolę stałego podrażnienia wielkie znaczenie w rozwoju raka przypisać obecności zapalenia błony śluzowej żołądka, zwłaszcza długotrwałego podrażnienia nabłonka i pojawienie pasm, rosnącej w ścianę żołądka i następnie tworząc guz nowotworowy . Rak żołądka u chorych na przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka z zmniejszonego wydzielania znaleźć w 4 – 6 razy częściej niż osoby zdrowe. Najbardziej powszechnym nowotworem obserwuje się przewlekłym zapaleniem żołądka z metaplazją jelitową nabłonka według typu.

W zależności od struktury mikroskopowej kilku rodzajów polipów wydzielania żołądka. Wśród przedrakowych m.in. gruczołową (gruczolakowata) polipy. Częstotliwość transformacji polipów w nowotwór różni się znacznie (10-40%), w zależności od czasu trwania obserwacji polipów u pacjentów.

W przewlekłej choroby wrzodowej żołądka ryzyko stania się złośliwy, może nie mniej istotne niż złośliwych polipów. Zgodnie z literaturą, od 10 do 50%, raka żołądka pochodzące z owrzodzenia w [2] Figura 27,8%. Wśród 698 pacjentów, którzy do 1964/74. resekcji z powodu raka żołądka, nowotwór pochodzenia wrzodów się w 28,2% przypadków [3]. Już wrzód, im większa wielkość, bliższym, tym bardziej powodem podejrzenia nowotworu złośliwego.

Menetries choroby – rodzaj i rzadkie choroby żołądka, charakteryzuje rozrostu nabłonka i zagęszczania z ostrych fałdach błony śluzowej żołądka, a na niektórych obszarach pokazać polipowatych wzrosty. Zwiększona slizeobrazovanie połączeniu z niedoczynności wydzielanie kwasu solnego. Diagnoza potwierdza biopsja głębszych warstw błony śluzowej żołądka. Rak występuje u około 10% osób cierpiących Menetries choroby.

Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka sterowane żołądka spowodowane jest zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego i żółci w obsadzie kikuta żołądka. To prowadzi do przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, często towarzyszy metaplazję i dysplazję jelit. Wraz z upływem czasu zmian patologicznych, częstotliwość wzrasta. Rak błony śluzowej kikuta żołądka występuje w 2,0-6,0% operowanych z powodu łagodnych chorób żołądka. W ostatnich latach, częstość występowania raka żołądka wzrasta usuniętych pnia.

Nowotwór występuje zazwyczaj 10-20 lat po operacji. Ryzyko zachorowania na raka jest wysoka, którzy mieli resekcji żołądka wykonywane w młodym wieku.

Pacjenci z chorobami przedrakowych podlegających lekarskich przez lekarza i gastroenterologa. Badania kontrolne tych pacjentów powinno być prowadzone dwa razy w roku z obowiązkowym badaniem żołądka endoskopowej i radiologicznej.

Przeanalizowano 131 protokół identyfikacji zaawansowanego raka żołądka według organizacyjnego i metodycznego badania Onkologii Minsk City Center (60,3% – mężczyźni, 39,6% – kobiety). Martwi się tym, że w 66,4% przypadków diagnozowanych w zaniedbania procesie ogólnych warunkach klinicznych. Ukryte w przebiegu choroby jest ustalona 47,3% przypadków. W tej grupie 33,8% pacjentów miało wielu przerzutów do wątroby, trzustki – w inwazji 9,6% zrakowacenie, wodobrzusze – 14,5%, całkowita zwężenie raka żołądka z przerzutami do wątroby – o 9,6% . U tych pacjentów choroba jest wątpliwe, ukryty i tylko prawidłowo zebrane historia pozwoli inną interpretację przyczyny zaniedbania. Opóźnienia w dostępie do lekarza stwierdzono w 41,2% przypadków, diagnostyka błędów – o 5,3% i przeglądów niepełnej – 6,1%.

Ogólnie, grupa charakteryzuje się przeważającym udziałem wątroby (50,3%), zrakowacenie z wodobrzusza (41,2%), co najmniej – Krukenbergovskie (w jajniku) przerzutów (3,0%), przerzuty Virchow (lewa nadobojczykowe region, 2,0 %), przerzuty do mózgu (1,7%) i w nadnerczach i mózgu (0,7%).

Brak pełnego badania klinicznego, zmniejszona czujność lekarzy onkologii doprowadziło do wzrostu wspólnych form raka żołądka na Białorusi, która w 1980 roku wyniosła 35,5% i -37,4% w 1994 roku.

Kliniczne objawy raka żołądka są zróżnicowane, i w dużej mierze zależy od stopnia występowania raka.

Rak żołądka we wczesnym stadium nie daje charakterystyczne cechy, ewolucja Objawy są podobne do wielu chorób zapalnych żołądka i tylko w późnym okresie obrazu klinicznego nie jest już w wątpliwość. Objawy kliniczne raka żołądka zależy od rozległości guza na błony śluzowej żołądka i ludzkiej anatomii i funkcji narządu. Najczęstszym objawem – ból, zlokalizowane najczęściej w nadbrzuszu i pojawia się po obfitym posiłku. Z biegiem czasu, natężenie zwiększa się bólu, są trwałe i nie zależy od ilości spożywanych.

Bardzo często pacjenci z rakiem żołądka skarżą się na brak apetytu, niektóre z nich zauważyć niechęć do mięsa, nudności, zgaga, odbijanie. Ważne jest, aby śledzić dynamikę objawów, to jest w pierwszym uczuciem pełności, odbijanie powietrza stabilnej przyszłości – zgniłe. Wymioty jest niepokojące w odniesieniu subcompensated i niewyrównanej zwężenie odźwiernika.

Zbieranie historię pacjenta z chorobami żołądka, lekarz miejscowy, gastroenterolog należy pamiętać o syndromie “małych znaków”, opisanych w 1947 roku przez AI Sawickiego: pogorszenie stanu zdrowia, zmęczenia, depresji psychicznej, utrata apetytu, utrata masy ciała, bladość skóry , żołądka dyskomfort, brak satysfakcji z jedzenia. Objawy te są również dowody występowania raka.

Obraz kliniczny rak żołądka zależy od lokalizacji nowotworu. Objawy kliniczne są najbardziej jasno wyrażone w raka odźwiernika żołądka, gdzie objawy dziobowej zwężenie odźwiernika. Pacjenci zaniepokojeni uczucie ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie, wymioty, nieprzyjemny zapach jedzenia, jadłem dzień wcześniej lub kilka godzin. Pacjenci zmuszeni są do siebie wywoływać wymiotów, przynosząc im ulgę. Ustalona przez omacywaniu rozszerzonej żołądka, znajdę “rozpryskiwania”, a często miejsca nowotworu. Ze względu na utratę dużej ilości jonów i białek zachodzi odwodnienie i szybkie wyczerpywanie.

Wyniki guza serca rak żołądka dynamiki w rozwoju zaburzeń połykania. Początkowo utrudnione przejście pokarmu i pacjent jest zmuszony, aby zmyć wodą, a następnie naruszył pasażu pokarmu miękkiej i półpłynnej, w końcu nie i wody. Pacjenci rosnące osłabienie, szybko schudnąć.

Rak ciała i dna żołądka charakteryzuje ogólnych przejawów klinicznych (nudny ból w nadbrzuszu). Wzrost guza prowadzi do rozkładu na guza i krwawienia. Stopniowe pogarszanie się stanu ogólnego. Istnieje rosnąca apatia, osłabienie, utrata masy ciała, bladość skóry, utrata napięcia skóry. Są zmiany w krwi obwodowej, przejawia się w spadku stężenia hemoglobiny i czerwonych krwinek, zwiększa światło leukocytoza, zwiększone OB.

Diagnoza. Pytania terminowej diagnozy (zwłaszcza wczesne formy) rak żołądka mają pierwszorzędne znaczenie. Radykalne leczenie choroby w jej wczesnym stadium, zwykle powoduje całkowitego wyleczenia.

Jednym z najbardziej pouczające metod diagnozowania raka żołądka, co pozwala zainstalować lokalizację guza, zwłaszcza jego wzrost i rozprzestrzenianie, – badanie rentgenowskie.

Radiograficzne objawy raka żołądka:

– Odkształcenia kształtu w żołądku;

Patologiczne zmiany w uldze błony śluzowej;

– Wypełnienie usterki spowodowane exophytic wzrostu guza;

– Brak perystaltyki w obszarze zmiany nowotworowej.

Główną częścią X-ray badania żołądka – świecowanie – za pomocą X-ray telewizji. Prześwietlenie zobowiązana określić elastyczność ściany żołądka, ocenę charakteru i ruchliwości żołądka displaceability. Kiedy promieniowanie rentgenowskie, seria zdjęć rentgenowskich. Jeśli istnieją wskazania (rak żołądka, itp.), to seria zdjęć rentgenowskich polypositional pnevmorelefa przez podwójną baru kontrastowego żołądka zawieszenia powietrza i [4,5]. Do żołądka pnevmorelefa wypełniona niewielką ilością zawiesiny baru napompować gazowania mieszaninę sody i kwasu cytrynowego. Nie straciła na znaczeniu lub fluoroskopii krupnokadrovaya w żołądku [1].

W ostatnich latach powszechnie stosowane badania фиброгастродуоденоскопическое, co pozwala nam nie tylko do określenia lokalizacji, rodzaju anatomicznej wzrostu guza, ale także, aby uzyskać odciski palców z powierzchni i produkcji biopsję. Stosując metodę zaproponowaną przez VD Berlinie endoskopista ma zdolność do identyfikacji i kwasowo-zasadowej skład zawartości żołądka.

Według Departamentu endoskopii Szpitala 2-cia Szpitala Klinicznego (Siedziba Lyakh OM) w 1993 r. do 2646 gastroskopii wykazało 25 (0,9%) nowotwory złośliwe żołądka, 78 (2,9%) łagodnych i 154 (5,8%) z wrzodów żołądka. Podobne dane uzyskano w roku 1994: 3453 do badania raka żołądka rozpoznano u 27 (0,7%), łagodne nowotwory żołądka – 72 (0,2%) przypadkach. W wyspecjalizowanych instytucji odsetek raka wyższego raka patologii. W endoskopii dziale Minsk City Centrum Onkologii (kierowany przez AM Golub) w 1994 r. do 1896 endoskopii żołądka nowotwór wykryto w 15,5%, raka przełyku i dwunastnicy 12 – o 2,5%, nawrotu raka w kulcie sterowane Brzuch – 0,2% przypadków.

Wielkie trudności w diagnostyce wczesnego raka żołądka i naciekowa podróży w podśluzówkowego warstwą nim. Może to być przydatne hromogastroskopiya być wykonane, że błonę śluzową żołądka przed zbadaniem barwiono barwnikami (błękit toluidynowy, fiolet goryczki, itp.). Zwiększa efektywność badań i wczesnego raka może zdiagnozować prawie 90% przypadków.

Tak więc, diagnoza raka żołądka powinny być włączone. Szczegółowa historia, radiologicznych i badań, gastroskopowyc krew utajoną w kale, badanie cytologiczne analiza, popłuczyny z żołądka, USG jamy brzusznej może ocenić stopień raka. Znaczenie formacji należy do grupy Ambulatorium i ich kontroli terminowej. Doświadczenie Japonii uczy jak ważne jest znalezienie najlepszych sposobów badań przesiewowych dla raka żołądka.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s