Rak żołądka. Diagnozowania i leczenia raka żołądka

 Rak żołądka – nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka błony śluzowej żołądka. Jedną z najczęstszych chorób nowotworowych. Mogą rozwijać się w dowolnej części żołądka i w innych narządach, zwłaszcza przełyku, płuc i wątroby.

Epidemiologia

Rak żołądka jest czwartym na świecie, większość nowotworów zdiagnozowanych w 2002 r., 930.000 przypadków choroby. Choroba ta ma wysoką śmiertelność (ponad 800.000 rocznie), co czyni go drugim największym stopniu nowotwór śmierć . Najczęściej rak żołądka występuje u mężczyzn.

Rak żołądka jest druga stabilna pozycja w strukturze raka, choroba jest rozpowszechniona w Korei, Japonii, Wielkiej Brytanii, Ameryce Południowej i Islandii. W Korei, rak żołądka zajmuje pierwsze miejsce w strukturze zachorowalności na nowotwory (20,8%), a drugi najwyższy wskaźnik śmiertelności.

Przerzuty występują w 80-90% chorych na raka żołądka, sześć miesięcy wskaźnik przeżycia wyniósł 65% w przypadku wczesnego rozpoznania choroby, a mniej niż 15% – w późniejszych etapach procesu. Średnio, najwyższy wskaźnik przeżycia dla raka żołądka jest obchodzone w Japonii – 53%, w innych krajach nie przekracza 15-20%.

Ponieważ w wielu przypadkach, wczesna diagnoza raka żołądka – szybsze i bardziej skuteczne leczenie odbędzie.

Jakie są objawy raka żołądka:

Jak nowotworowym wzrostem u pacjenta obserwuje się

 • uczucie ciężkości w żołądku po jedzeniu;
 • nudności;
 • wymioty;
 • szybkiego nasycenia;
 • naruszenie stolcu (biegunki, zaparcia);
 • ból w nadbrzuszu;
 • pas ból (w przypadku guza rozprzestrzeniania do trzustki);
 • zwiększenie wielkości żołądka;
 • nagromadzenie płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze);
 • utrata masy ciała;
 • Rozwój żołądkowego jelitowego krwawienia (w przypadku zniszczenia guza naczyń).

Diagnoza raka żołądka

Sposoby diagnozowania raka żołądka są:

gastroskopia – metoda diagnostyczna z wyboru (z możliwością wizualizacji nie tylko zmienionych części błony śluzowej, ale również w celu przeprowadzenia biopsji tkanki przed dokonaniem oceny)

radioscopy żołądka z doustnym podaniu środka kontrastowego (siarczan baru). Jedną z głównych metod określania lokalizacji i zakresu uszkodzeń ściany żołądka.

Najważniejsze objawy radiologiczne raka żołądka są:

 • Obecność wypełnienie ubytku lub niszę w cieniu żołądku
 • utrata elastyczności i rozszerzalności ściany żołądka
 • Lokalna nieobecność lub zmniejszenie ruchliwości w guzie
 • zmiany topografii błony śluzowej w miejscu guza
 • Kształt i wielkość żołądka

USG – USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej szyi i nadobojczykowych kolektory limfy obszar – obowiązkowa metoda badania pacjentów z rakiem żołądka, wykorzystywane do wykrywania przerzutów.

tomografii komputerowej, w niektórych przypadkach w celu wykrycia raka żołądka, jednak głównym celem badania jest ocena częstości występowania chorobą nowotworową, obecności przerzutów.

Laparoskopia nie tylko pomaga w diagnostyce raka (co jest możliwe tylko w późniejszych etapach), ale jest używany do określenia stopnia zaawansowania choroby oraz identyfikację małych podtorebkowe przerzutów w wątrobie i otrzewnej ściennej, nie jest widoczny na USG i tomografii komputerowej. Tak więc, laparoskopia zmniejsza do minimum liczbę rozpoznawczą laparotomii.

wysoce specyficzne markery nowotworowe (95%), ale niewrażliwe. Najczęstsze markery nowotworowe SA72.4, SA19.9 CEA i różnią się czułością 40-50% przypadków i przerzutów wzrosła o 10-20%.

Zdjęcie makroskopowe

Najpowszechniej stosowanym Klasyfikacja raka żołądka w makroskopowym postaci wzrostu jest klasyfikacja Bormann (1926):

Polipowatych carcinoma – odosobnionym nowotworowe wystaje do światła żołądka, dobrze określone od zdrowej tkanki, bez owrzodzenia. To zdarza się w 5% przypadków raka żołądka. Stosunkowo korzystne rokowanie.

Owrzodzenie , lub “Cancer-wrzód” – owrzodzenie rak z podniesionymi spodka i dobrze zaokrąglone krawędzie. Malootlichima wizualnie na wrzody żołądka, dla prawidłowej diagnozy różnicowej należy histologicznie, że jest pożądane z kilku sekcji wrzodowej. Ma stosunkowo łagodny przebieg, to 35% sluchaev.Chastichno owrzodzenie rak z podniesionymi brzegami i częściowych naciekowych inwazji głębszych warstw żołądka, bez wyraźnego rozgraniczenia od zdrowej tkanki. Different wczesne przerzuty.

Rozlana naciekowa carcinoma (scirrhoma) – endofitycznych rośnie, infiltracja podśluzówkowym warstwę oddaje znaczną część żołądka. Rażąco słabo poznany podczas gastroskopii. Rozproszone kiełkowania ściana żołądka często prowadzi do naruszenia jego zdolności motorycznych, oraz pojawienie się istotnych dolegliwości dyspeptyczne.
Ostatnie dwa szczególnie agresywne formy raka występuje bardzo wcześnie daje przerzuty i mają bardzo złe rokowanie.

Lokalizacja guza

 • Antral i odźwiernika – 60-70% przypadków;
 • Mniejsze krzywizny żołądka ciała – 10-15%;
 • Cardia – 10,8%;
 • Przednie i tylne ściany ciała żołądka – 2-5%.

Przerzut

Przerzuty Wszczepienie

W przypadku przerzutów raka żołądka zrakowacenie charakteryzuje jako z opłucnej, osierdzia, membrany, otrzewnej, sieci.

Przerzuty do węzłów chłonnych

Przerzuty raka żołądka znaleźć w węzłach chłonnych: w trakcie prawej i lewej tętnicy żołądkowej, żołądkowo prawo i lewo, śledziony – pierwsza faza regionalnych węzłów chłonnych, węzły celiakię (limfy druga faza), para-aorty parakavalnyh i innych.

Przeznaczyć szczególne formy przerzutu limfatycznego:

 • Przerzuty Virchow (“węzły Virhovskie”) – klęska lewym obszarze nadobojczykowych węzłów chłonnych, między nogami sternocleidomastoid mięśni;
 • Przerzuty Schnitzler – adrectal w węzłach chłonnych;
 • Przerzuty Irish – w pachowych węzłach chłonnych;
 • Przerzuty Siostra Mary Joseph – w żołądku podczas rundy więzadła wątroby;
 • Przerzuty Krukenberg – w jajnikach.

Te rodzaje przerzutów pokazał sceny raka gdy guz resectability wątpliwa.

Krwiopochodne przerzuty

Najczęściej występuje w przerzutami do wątroby w przebiegu żyły wrotnej, a wątroby staje się nierówne, nadciśnienie wrotne, niewydolność wątroby. Możliwe przerzuty w płucach i innych narządach (nerki, kości, mózgu, rzadko w nadnerczach i trzustki.

Leczenie raka żołądka

Powodzenie leczenia raka żołądka zależy od wielkości guza, przerzutów do sąsiednich tkanek i narządów przez przerzuty.

Głównym leczenia jest operacja: guz usunięto wraz z żołądka lub jej część (wycięcie żołądka operacji). Rodzaj, ilość i charakterystyka pracy, zależy od wielkości, lokalizacji zaangażowania raka w sąsiednich narządów. W niektórych przypadkach, żołądek usuwa się, z wyjątkiem wątroby, śledziony, jelita grubego frakcji. Po operacji przewidziane chemioterapii i / lub radioterapii.

Środki zapobiegawcze

U wszystkich pacjentów z rozpoznaniem

 • zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka;
 • wrzód żołądka;
 • żołądka.

przedstawia roczną gastroskopii kontroli przepływu. Gastroskopia także dla tych, którzy mają krewnych cierpi na raka żołądka

Rokowanie i przeżycia w raku żołądka

Wynik leczenia i skuteczne raka żołądka jest zależna od stopnia zaawansowania choroby.

W większości przypadków raka żołądka jest wykrywany tylko w późniejszych etapach i jest już szeroko rozpowszechniony w tym przypadku ogólna 5-letniego przeżycia wynosi tylko 15%. Jeśli ludzie spędził pierwsze 5 lat, wskaźnik przeżycia wzrasta dalej – do 10-letnie przeżycie wynosi 11%, co jest tylko 4% poniżej 5-letnie przeżycie.

Dla młodzieży przeżycia wyższe niż osób starszych. U pacjentów młodszych niż 50 lat pięć-letnie przeżycie wynosi 16-22%, podczas gdy wśród pacjentów w wieku powyżej 70 lat, odsetek ten wynosi 12,5%.

Pierwszy etap

U pacjentów z rakiem żołądka etapie I duża szansa na całkowite wyleczenie. Pięcioletnia przeżywalność wynosi 80%, 70% w pełni odzyskać. W etapie I wykrycia raka żołądka Bardzo rzadko i zwykle przez przypadek.

Drugi etap

U pacjentów ze stadium raka żołądka II pięcioletniego przeżycia stawka wynosi 56%, z czego 48-50% w pełni odzyskać. W momencie rozpoznania, tylko sześćset przypadków raka (6%) są w drugim etapie.

Trzeci etap

U pacjentów ze stadium raka żołądka III pięcioletniego przeżycia stawka wynosi 38%, z czego około 26% pełnego wyzdrowienia. U chorych na raka żołądka III B (przerzuty) Pięcioletnia przeżywalność jest tylko 15% z nich odzyskać jedynie 10%. Etap III wykrywania raka żołądka występuje dość często.

Czwarty etap

U pacjentów z IV stadium raka żołądka przeżycie pięciu lat stopa jest zwykle mniej niż 5%, a 10-letnie przeżycie wynosi 2,3%. Spośród nich tylko 1,4% pełnego wyzdrowienia. Etap IV wykrywania raka żołądka występuje u 80% chorych i jest najczęściej.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s