Rak żołądka leczenie

Brzuch – jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych. Mogą rozwijać się w dowolnej części żołądka i w innych narządach, zwłaszcza przełyku, płuc i wątroby. Rak żołądka w świecie umiera każdego roku do 800.000 osób.

Epidemiologia

Rak żołądka jest czwartym na świecie większość nowotworów złośliwych, w 2002 roku, 930.000 przypadków zdiagnozowano .. Choroba ta ma wysoką śmiertelność (ponad 700.000 rocznie), co czyni go drugim największym czynnikiem zgonów z powodu nowotworów, po raku płuc. Najczęściej rak żołądka występuje u mężczyzn.

W Rosji, rak żołądka jest drugim stabilna pozycja w strukturze raka (15,8% mężczyzn i 12,4% kobiet), choroba jest rozpowszechniona w Korei, Japonii, Wielkiej Brytanii, Ameryce Południowej i Islandii. W Korei, rak żołądka zajmuje pierwsze miejsce w strukturze zachorowalności na nowotwory (20,8%), a drugi najwyższy wskaźnik śmiertelności.

Przerzuty występują w 80-90% chorych na raka żołądka, sześć miesięcy wskaźnik przeżycia wyniósł 65% w przypadku wczesnego rozpoznania choroby, a mniej niż 15% – w późniejszych etapach procesu. Średnio, najwyższy wskaźnik przeżycia dla raka żołądka jest obchodzone w Japonii – 53%, w innych krajach nie przekracza 15-20%.

W jednym przypadku z 50 pacjentów ze skargami niestrawność, rak żołądka jest wykrywany.

Etiologia

Wśród czynników, które przyczyniają się do rozwoju raka żołądka, zwany specjalną dietę i czynniki środowiskowe, palenie tytoniu, czynniki genetyczne i zakaźne.

Udowodnimy, zależność częstości raka żołądka z brakiem stosowania kwasu askorbinowego, nadmierne spożycie soli, marynowane, rozgotowane, pokarmy wędzone, żywności pikantny, tłuszczów zwierzęcych. Wśród przyczyn raka żołądka nazywa nadużywanie alkoholu, zwłaszcza wódki. Bezpośrednia zależność obserwowano w częstości występowania raka zawartości żołądka w glebie miedzi, molibdenu, kobaltu i reverse – cynk i mangan.

Istnieją dane na temat stosunku raka żołądka z zakażeniem Helicobacter pylori. Uważany jest statystycznie udowodnione, że zakażonych Helicobacter pylori zwiększone ryzyko zachorowania na raka żołądka (względny współczynnik 2,5). Nie ma jednak dowodów sprzecznych teorii chorób zakaźnych – tak, w Helicobacter pylori-endemicznych rejonach północnej Nigerii, rak żołądka jest rzadkością. Znamienny jest również różnica w częstości występowania raka żołądka u mężczyzn i kobiet w równych stawek zakażenia Helicobacter wśród obu płci.

Objawy

Rak żołądka we wczesnym stadium, z reguły, nie wyraziła niespecyficznych kliniczne objawy (niestrawność, utrata apetytu). Inne objawy raka żołądka (zwany syndrom “małych znaków”) – zmęczenie, niechęć do mięsa, anemia, spadek masy ciała, “dolegliwości żołądkowe” często obserwuje się w zaawansowanym procesie. Uczucie pełności po wykonaniu niewielkiej ilości jedzenia.

Zdjęcie makroskopowe

Według makroskopowej postaci wzrostu poprzez dostarczanie 4 rodzaje raka żołądka.

 • Polipowatych rak, wystające do światła żołądka, dobrze odgraniczone od zdrowej tkanki.
 • “Rak-wrzód” – owrzodzenie rak z krawędziami wysokich i dobrze zaokrąglone.
 • Rak jako głęboki krater z wyraźnym wzrostem naciekową obwodowej bez wyraźnego rozgraniczenia od zdrowej tkanki.
 • Rozlana naciekowa carcinoma (scirrhoma) oddaje znaczną część żołądka.

Ostatnie dwa szczególnie agresywne formy raka występuje bardzo wcześnie daje przerzuty i mają bardzo złe rokowanie.

Diagnostyka

Sposoby diagnozowania raka żołądka są:

 • gastroskopia – metoda diagnostyczna z wyboru (z możliwością wizualizacji nie tylko zmienionych części błony śluzowej, ale również w celu przeprowadzenia biopsji tkanki przed dokonaniem oceny)
 • radioscopy żołądka z doustnym podaniu środka kontrastowego (siarczan baru). Jedną z głównych metod określania lokalizacji i zakresu uszkodzeń ściany żołądka. Najważniejsze objawy radiologiczne raka żołądka są:
 1. Obecność wypełnienie ubytku lub niszę w cieniu żołądku
 2. utrata elastyczności i rozszerzalności ściany żołądka
 3. Lokalna nieobecność lub zmniejszenie ruchliwości w guzie
 4. zmiany topografii błony śluzowej w miejscu guza
 5. Kształt i wielkość żołądka
 • USG – USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej szyi i nadobojczykowych kolektory limfy obszar – obowiązkowa metoda badania pacjentów z rakiem żołądka, wykorzystywane do wykrywania przerzutów.
 • tomografii komputerowej, w niektórych przypadkach w celu wykrycia raka żołądka, jednak głównym celem badania jest ocena częstości występowania chorobą nowotworową, obecności przerzutów.
 • Laparoskopia nie tylko pomaga w diagnostyce raka (co jest możliwe tylko w późniejszych etapach), ale jest używany do określenia stopnia zaawansowania choroby oraz identyfikację małych podtorebkowe przerzutów w wątrobie i otrzewnej ściennej, nie jest widoczny na USG i tomografii komputerowej. Tak więc, laparoskopia zmniejsza do minimum liczbę rozpoznawczą laparotimy.

Diagnostyka różnicowa

Powinny być przeprowadzane z zapaleniem błony śluzowej żołądka, wrzodowej choroby wrzodowej, polipów, mięśniaka gładkokomórkowymi, i chłoniaka żołądka. Obraz kliniczny początku utwardzalnej raka żołądka nie różni się bardzo od objawów wielu chorób układu pokarmowego, to zasadniczą rolę w różnicowaniu należy endoskopię z badania histopatologicznego biopsji ściany żołądka.

Leczenie

Obecnie głównym i niemal jedyną metodą radykalnego leczenia raka żołądka – chirurgia. Resekcja żołądka, a także zapewnia najlepszą opiekę paliatywną. Narażenie na promieniowanie i chemioterapia są drugorzędne.

Badanie kliniczne

Dla wczesnego rozpoznania raka jest bardzo ważne badanie kliniczne osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju choroby. Grupy obserwacyjnej pacjentów w wieku powyżej 40 z następujących chorób:

 • wrzód żołądka
 • polipy
 • non-nabłonkowe nowotwory żołądka
 • przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka z metaplazji jelitowej
 • pacjentów poddanych resekcji żołądka

Dla tych pacjentów jest konieczne do prowadzenia aktywnego nadzoru z roczną endoskopowej i fluoroskopii i badanie kału na krew utajoną co 6 miesięcy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s