Rak żołądka: metody leczenia

Niezależnie od tego, w etapie leczenia raka żołądka jest zawsze możliwe. Wybór leczenia zależy od wielu czynników. Lokalizacja i etapem (zakres) guza odgrywają bardzo ważną rolę. Wybierając plan leczenia uwzględnia również wiek i ogólny stan zdrowia.

Główne rodzaje leczenia raka żołądka jest chirurgia, radioterapia lub chemioterapia. Często, najlepszym rozwiązaniem składa się z dwóch lub więcej zabiegów.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia, można zrozumieć to, co jest jego celem – lekarstwo na raka lub zmniejszenie objawów choroby. Jeśli celem jest leczyć, będzie również leczenie mające na celu zmniejszenie objawów i ewentualnych skutków ubocznych. Jeżeli lekarstwo nie jest możliwe, leczenie ma na celu złagodzenie objawów takich jak trudności w żywieniu, ból lub krwawienie.

Ważne jest również, że plan leczenia zawiera specjalistów w różnych dziedzinach. Najprawdopodobniej będzie to chirurg, onkolog i ewentualnie napromienianie onkolog.

Interwencja chirurgiczna

Operacja może być stosowany w celu usunięcia guza oraz całość lub część żołądka, żołądek, w zależności od rodzaju i stadium raka. Lekarz będzie próbować zachować tyle zdrowych tkankach żołądka, jak to możliwe.

Do tej pory, operacja daje dobrą szansę na raka żołądka utwardzania. W 0, I, II, III lub etap raka i dość dobry ogólny stan zdrowia powinien próbować leczyć raka chirurgicznie. U niektórych pacjentów w stadium IV, w których nowotwór rozprzestrzenił się do odległych narządów, interwencja chirurgiczna może być również skuteczne.

Nawet, jeśli ma się raka nadto być całkowicie usunięte chirurgicznie, może pomóc pacjentowi, jak to może pomóc w zapobieganiu krwawienia z nowotworu lub zapobiegania nakładania się na wejściu do żołądka lub wycofania się z rosnącego guza. Ten typ operacji nazywa paliatywne łagodzenia lub zapobiegania objawom, ale nie jest przeznaczony do leczenia raka.

Typ operacji zależeć będzie od tego, która część żołądka u oraz czy ma się raka do otaczających tkanek. Istnieją trzy typy operacji, które mogą być stosowane do raka żołądka:

Endoskopowa resekcja błony śluzowej

W tej procedurze, guz usunięto przez endoskop (długości giętkiej rurki, która jest włożona do gardła do żołądka). Jest to możliwe tylko w początkowej fazie, gdy prawdopodobieństwo raka rozprzestrzenił się na węzły chłonne jest bardzo niska.

Częściowe wycięcie żołądka

Ta operacja jest często zalecane, gdy guz się tylko w dolnej części brzucha, a czasem zalecane, gdy tylko jest to tylko w górnej części żołądka. To usuwa tylko czaty brzucha, czasami wraz z częścią przełyku lub początkowej części jelita cienkiego (dwunastnicy). Najbliższe węzły chłonne są również usuwane. Następnie pozostała część żołądka połączone. Proces żywności przebiega znacznie łatwiej, jeżeli tylko część żołądka jest usunięte, a nie cały korpus całkowicie.

Pełna gastrectomy

Operacja ta jest wykonywana, jeśli ma się raka przez żołądek, zaleca się również, jeśli guz jest w górnej części żołądka w pobliżu przełyku. To pociąga za sobą całkowite usunięcie otaczających węzłów chłonnych i żołądka, a także mogą obejmować usunięcie śledziony, jelita, przełyku, trzustki i innych narządów otaczających.

Jeśli mieli pełną gastrectomy, chirurg będzie nowy “żołądek” z tkanki jelitowej. Zwykle koniec przełyku jest podłączony do jelita cienkiego, i dołącza dodatkową część jelita, która powstaje ze względu na miejsce, gdzie żywność może gromadzić się, zanim dotrze do jelit, co umożliwia zjeść żywność przed jelita jest pełna. Jednak ludzie, którzy mieli pełną resekcji żołądka mogą mieć tylko małe porcje, więc trzeba jeść częściej.

Usunięcie węzłów chłonnych

Tak jak w przypadku częściowego i po resekcji żołądka pełnego, w pobliżu węzłów chłonnych i część sieci większej również usuwane. Dławik – jest podobna do warstwy fartuch z tkanki tłuszczowej, które obejmuje żołądka i jelit.

Usunięcie węzłów chłonnych – istotną część operacji. Wielu lekarzy uważa, że ​​powodzenie operacji zależy w dużej mierze od tego, jak wiele węzły chłonne zostały usunięte. W Stanach Zjednoczonych, zaleca się zawsze w pobliżu usunięcie węzłów chłonnych (o nazwie D1 chłonnego), aby usunąć co najmniej 15 węzłów. Lekarze w Japonii pokazują wysoki poziom sukcesu operacji przez bardziej radykalne usunięcie węzłów chłonnych w pobliżu nowotworu (tzw. limfadenektomii D2). W każdym przypadku, skuteczne usunięcie węzłów chłonnych w raku żołądka wymaga zaangażowania doświadczonych chirurgów.

Możliwe powikłania i skutki uboczne podczas zabiegu

Operacja raka żołądka – operacji skomplikowane. To może prowadzić do powikłań takich jak krwawienie, zakrzepów i uszkodzenia pobliskich narządów podczas zabiegu. Czasami zdarza się, “przepływ” w ponownie podłączony przełyku lub żołądka i jelita cienkiego.

Techniki chirurgiczne są poprawy każdego roku, i tylko 1-2% pacjentów umiera w chirurgii raka żołądka. Ten procent jest nieco wyższa, jeśli więcej pracy ciągłej, na przykład, gdy wszystkie węzły chłonne usuwa się, jednak, może być zmniejszona, jeśli chirurg trzyma go bardziej.

Możesz wystąpić, i inne efekty uboczne, takie jak częste zgaga, ból brzucha (zwłaszcza po jedzeniu), a niedobór witamin. Żołądka odgrywa ważną rolę w pokarmu witamin. Jeśli pewna część żołądka jest usunięte, lekarz zazwyczaj podawane witaminy, z których niektóre mogą być podawane dożylnie. Ponadto, po resekcji żołądka częściowe i całkowite często wymaga zmiany diety. Największą zmianą jest to, że trzeba będzie jeść w mniejszych porcjach, ale częściej.

Biorąc pod uwagę te problemy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jak rozległa operacja, chce wydać. Niektórzy chirurdzy starają się zostawić jak najwięcej brzuchu tak, że pacjenci mogli zachować nawyki żywieniowe. Jednakże, wyższe prawdopodobieństwo nawrotu nowotworu. Zakres zabiegu należy omówić relacje lekarz-pacjent przed jej terminem.

Chemoterapia

Chemioterapia używa leki przeciwnowotworowe są podawane dożylnie lub podjęte w formie tabletek. Te leki dostają się do krwiobiegu i dotrzeć do wszystkich części ciała, co skuteczne leczenie, gdy rak rozprzestrzenił się do innych narządów poza żołądka.

Chemioterapia może być głównym leczenia raka żołądka, który został przeniesiony do odległych narządów. Może to również pomóc złagodzić niektóre objawy u pacjentów z przerzutami i przedłużyć swoje życie.

Chemioterapii mogą być również stosowane po operacji usunięcia nowotworu. Nazywa się to leczenie wspomagające celu zniszczenia komórek nowotworowych, które mogą pozostać w organizmie, ale jest zbyt mały, aby go wykryć. Celem tego procesu jest, aby zapobiec nawrotowi raka. W chemioterapii raka żołądka jest często stosowany w połączeniu z radioterapią po zabiegu. To połączenie może opóźnić nawrót raka i przedłużyć życie chorych na zaawansowanego raka żołądka na wcześniejszych etapach. Jest to szczególnie przydatne w nowotworach, że nie można całkowicie wyeliminować.

Mamy również studia wykonalności chemioterapii przed operacją. Celem tego zabiegu, zwanego indukcyjnej chemioterapii jest zmniejszenie wielkości guza, aby ułatwić pracę. Podobnie jak w chemioterapii uzupełniającej, to może pomóc w zapobieganiu nawrotom. Do tej pory nie wiadomo, czy neoadiuwantowej chemioterapii jest bardziej skuteczne niż adiuwantem, badania tego problemu są kontynuowane. Standardowe leczenie polega uzupełniającej chemioterapii, które następuje po operacji, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu raka.

Chemioterapia raka żołądka może być stosowany jako lek, 5-fluorouracyl (5-FU), który jest często podawany w połączeniu z radioterapią. Ponadto, jeśli można łączyć różnych leków stosowanych w chemioterapii. Najpowszechniej stosowanym 5-fluorouracyl (5-FU), doksorubicyna (adriamycyna ®), metotreksat, epirubicyna, etopozyd (VP-16) i cisplatyny. 5-FU jest często przepisywany razem z leykvorinom (lub kwasu foliowego), jak witaminy, co zwiększa jego efektywność. Mogą być również skuteczne leki, takie jak docetaksel (Taxotere ®), paklitaksel (Taksol ®), irynotekan (Camptosar ®, CPT-11), kapecytabina (Xeloda ®), i oksalipatin. Wciąż nie wiadomo dokładnie, który z tych leków lub ich kombinacji najlepiej przed rakiem żołądka.

Możliwe działania niepożądane

Chemioterapia atakować komórki, które dzielą szybko, dlatego są one skuteczne wobec komórek nowotworowych. Jednak inne komórki w organizmie, takich jak komórki szpiku kostnego, komórki nabłonka jamy ustnej i jelit, itp. także szybki spadek. Komórki te są również wpływ chemioterapii, co może prowadzić do niepożądanych efektów. Te działania niepożądane zależą od rodzaju leków są stosowane, ich dawki i czasu trwania leczenia. Efektów ubocznych chemioterapii zależy od typu i dawkowania leków przyjętych i długości ich odbioru. Mogą one obejmować:

 • wypadanie włosów;
 • owrzodzenia w jamie ustnej;
 • utrata apetytu;
 • nudności i wymioty;
 • Zwiększone ryzyko narażenia na zakażenie (ze względu na zmniejszenie liczby białych ciałek krwi);
 • zmiany w cyklu menstruacyjnym (które mogą być tymczasowe);
 • stłuczenia, nawet przy niewielkim kontakcie ze skórą lub zwiększonego krwawienia (ze względu na zmniejszenie liczby płytek krwi);
 • poważnego zmęczenia (ze względu na zmniejszenie liczby krwinek czerwonych).

Większość z tych działań niepożądanych zwykle ustępują po zakończeniu leczenia. Na przykład, wzrost włosów z powrotem, a parametry krwi wraca do normy. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy uboczne chemioterapii, poinformować lekarza lub pielęgniarkę, aby skutecznie ich aresztować. Na przykład, lek można zapobiec lub złagodzić nudności i wymioty.

Niektóre leki stosowane w chemioterapii są konkretne działania niepożądane:

Układ nerwowy. Cisplatyna, oksaliplatyna, docetaksel, paklitaksel może uszkodzić nerwy zewnątrz mózgu i rdzenia kręgowego. Czasami może to prowadzić do objawów (zwłaszcza w rękach i stopach), jak ból, pieczenie lub mrowienie, wrażliwość na zimno i ciepło, i słabości. W większości przypadków są one po zaprzestaniu leczenia, ale niektórzy pacjenci nie mogą trwać długo.

Układ sercowo-naczyniowy. Doksorubicyna, epirubicyna, i inne leki mogą spowodować czasowe uszkodzenie serca, jeśli są przyjmowane przez długi czas lub w dużych dawkach. Z tego powodu, lekarze dokładnie kontrolowane dawki przepisanej i badania serca, takich jak badanie echokardiograficzne, w celu monitorowania serca. Leczenie tymi lekami jest zatrzymane przy pierwszych oznakach choroby serca.

Powinieneś uzyskać pełną informację na temat każdego leku, który jest przypisany do ciebie, przed rozpoczęciem leczenia.

Leki, jak czynniki wzrostu, G-CSF (Neupogen) i GM-CSF (Lakin) jest czasem przepisywane do podniesienia poziomu białych krwinek, a tym samym zmniejszenia ryzyka zakażenia. Jeśli w trakcie leczenia bardzo niski poziom leukocytów, może zmniejszyć ryzyko zakażenia przez unikaniu szkodliwe mikroorganizmy. W tym czasie powinna być:

 • myć ręce często;
 • unikać jedzenia świeżych, nieprzetworzonych owoców i warzyw oraz innych produktów spożywczych, które mogą zawierać niebezpieczne mikroorganizmy;
 • Unikać kontaktu ze świeżych kwiatów i roślin, ponieważ mogą “przynieść” ty pleśni;
 • upewnić się, że inni ludzie w kontakcie z tobą, umyj ręce;
 • unikać zatłoczonych miejsc i ludzi chorych (na sobie maski ochronne mogą okazać korzystne w tej sytuacji.)

Możesz także przepisują antybiotyki, zanim pojawiły się oznaki infekcji, lub w pierwszym znakiem tego, że zakażenie nie rozwijać.

Jeśli masz małą liczbę płytek, można przypisać specjalne preparaty lub przetoczenia płytek krwi dawcy, aby zapobiec możliwym w takim przypadku krwawienia.

Duszność i zmęczenie ekstremalnych spowodowane niskim poziomem czerwonych krwinek, może być również traktowane z lekami lub transfuzji krwi.

 • Terapii celowanej
 • Nowe leki, które zwalczają określonej części komórek nowotworowych teraz badane prób skuteczności w leczeniu raka żołądka.
 • Radioterapia
 • Radioterapia

Radioterapia – leczenie za pomocą promieniowania o wysokiej częstotliwości (np. promieniowanie rentgenowskie) do zabijania komórek nowotworowych lub zmniejszyć rozmiar guza.

Teleradioterapią

Ten rodzaj radioterapii jest często stosowany w przypadku raka żołądka. Dzięki tej metodzie, źródło promieniowania jest umieszczone na zewnątrz ciała i skupia się na guzie. Jest to podobne do przejścia promieni rentgenowskich, ale promieniowanie jest bardziej intensywne. Sama procedura jest bezbolesna. Zazwyczaj trwa to pięć sesji napromieniania pacjenta na tydzień przez kilka tygodni lub miesięcy.

Po zabiegu, radioterapia mogą być stosowane do niszczenia komórek nowotworowych, jest bardzo mała, co nie jest widoczne i nie może być usunięte w czasie operacji. Napromieniowanie – zwłaszcza w połączeniu z chemioterapią, np. 5-FU – może opóźnić lub zapobiec nawrotom raka po operacji i pomóc przedłużyć życie chorych. Ponadto, radioterapia mogą być stosowane do łagodzenia objawów raka żołądka, takich jak ból, krwawienie i problemy z jedzeniem.

Możliwe działania niepożądane

Skutki uboczne radioterapii może obejmować problemy ze skóry w miejscu, w którym promienie są skierowane, nudności i wymioty, biegunka, zmniejszenie ilości pewnych komórek krwi. Wszystko to trwa zwykle kilka tygodni po zakończeniu leczenia. Jeżeli radioterapia jest stosowany w połączeniu z chemioterapią, może pogorszyć działanie uboczne. Należy poinformować lekarza o jakichkolwiek skutków ubocznych, które pojawiają się tak często, istnieją sposoby, aby usunąć lub zmniejszyć ich.

Wybór metody leczenia zależy od rodzaju i stadium raka żołądka

Leczenie raka żołądka zależy od tego, w którym rak zaczął, i jak daleko rozprzestrzenił.

 • Etap 0

Ponieważ obrzęk w etapie 0 ogranicza wewnętrzną warstwę błony śluzowej żołądka i nie przenika do głębszych warstw, to może być usunięta za pomocą interwencji chirurgicznej. Ani chemioterapii ani radioterapii jest potrzebne. Wycięcie żołądka (chirurgiczne usunięcie całości lub części żołądka) i rozwarstwienie (wycięcie w pobliżu węzłów chłonnych) prowadzi się zwykle na tym etapie. Jeśli guz jest niewielki rozmiar, można czasami dostać przez endoskopowej resekcji błony śluzowej. W tej procedurze, rak jest usuwany za pomocą endoskopu wprowadza się przez gardło. Często odbywa się to w Japonii, w którym rak żołądka jest często rozpoznawana na etapie wstępnym, do przesiewowych.

 • Faza I

W tym przypadku, nowotwór jest zazwyczaj usuwany przez całkowite lub częściowe usunięcie żołądka. Podłogowe oraz w pobliżu węzłów chłonnych są również usuwane. Endoskopowy śluzówki wycięcie jest stosowane bardzo rzadko, dla nowotworów małych rozmiarów. Dalsze leczenie zależy od szczegółowej inscenizacji.

Etap IA nie wymaga dodatkowego leczenia.

U pacjentów stopniu IB, w którym węzły chłonne (usunięte podczas operacji) wykryto komórek nowotworowych, dodatkowe leczenie jest konieczne. Osoby, które wykryto w komórkach nowotworowych do węzłów chłonnych po operacji może być przypisana na chemioterapię i radioterapię. Z leków stosowanych w chemioterapii najczęściej używane 5-FU. Badania wykazały, że metoda ta pozwala wydłużyć żywotność tych pacjentów. Inna metoda dla pacjentów, którzy przeszli chemioterapię przed operacją może być kontynuacja tej samej chemioterapii (bez naświetlania). W tym przypadku, powszechnie stosowane etopozyd, cisplatyna i 5-FU.

Pacjentów, u których są przeciwwskazane dla chirurgii zdrowia może być traktowany przez radioterapię, które mogą być podawane w połączeniu z chemioterapią.

 • Etap II

W tym przypadku, nowotwór jest zazwyczaj usuwany przez całkowitym lub częściowym usunięciu żołądka, gruczołu i otaczających węzłów chłonnych. Niektórzy pacjenci otrzymują chemioterapię przed operacją (neoadiuwantowej chemioterapii). Po operacji, może być stosowane w chemioterapii, i 5-FU w połączeniu z radioterapią.

 • Etap III

Interwencja chirurgiczna pozostaje podstawą leczenia pacjentów z tym etapie choroby (jeśli nie istnieją inne choroby współistniejące, które nie pozwalają im na operację). Niektórzy z tych pacjentów może być leczona chirurgicznie interwencji, podczas gdy inni mogą pomóc złagodzić objawy. Niektórzy pacjenci mogą poddać chemioterapii przed operacją (neoadiuwantowej chemioterapii), aby zmniejszyć obrzęk i zwiększyć prawdopodobieństwo usunięcie guza w całości. Pacjenci, którzy otrzymali chemioterapię przed operacją, najprawdopodobniej będzie musiał ją kontynuować i po zabiegu. Dla tych, którzy nie otrzymali chemioterapię przed operacją i tych, którzy mają guz nie został całkowicie usunięty, późniejsze leczenie obejmuje chemioterapii z 5-FU w skojarzeniu z radioterapią.

 • Etap IV

Ponieważ na tym etapie raka rośnie głęboko w pobliskich narządów lub rozprzestrzenił się do odległych narządów, najczęściej całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Niewielka liczba pacjentów z zaawansowanym rakiem żołądka, ale bez przerzutów można również poddać się operacji, aby wyleczyć raka, ale bardzo niewiele osób rzeczywiście pomaga to. Pacjenci z zaawansowanym rakiem żołądka może otrzymać leczenie paliatywne, które mogą obejmować operację paliatywną, aby zapobiec nakładaniu z żołądka lub jelit rosnącego guza, a także w celu zwalczania ewentualnego krwawienia.

W niektórych przypadkach, wiązka światła jest kierowana poprzez endoskop (długości giętkiej rurki, która jest wprowadzana przez gardło) może zniszczyć dużą część nowotworu i usunięcia przeszkody bez zabiegu. Jeśli to konieczne, należy zainstalować zawór mieszający (pusta rura metalowa) na skrzyżowaniu z przełyku i żołądka, aby trzymać je otwarte, co pozwala żywności, aby przejść. Ponadto, przeciek może być umieszczony na skrzyżowaniu w żołądku i jelicie cienkim.

Chemioterapia i radioterapia na tym etapie może pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić niektóre objawy, dając możliwość przedłużenia życia pacjenta, ale nie leczy raka. Do najczęściej stosowanych chemioterapii 5-FU, cisplatyna i etopozyd lub epirubicyna. Docetaksel, oksaliplatyna, kapecytabina, irinotekan, albo może być również stosowany. Najczęściej stosowane kombinacje tych leków, ale nadal nie wiem, która kombinacja jest najbardziej efektywna. Korzystny sposób otrzymywania 5-FU – ciągły wlew przez cewnik (cienką rurkę do odprowadzania płynu lub iniekcji) zamontowany do głównej żyły. Jednakże, inne podejścia mogą być równie skuteczne. Obecnie badaniach klinicznych nowych metod leczenia, które mogą być skuteczne w przypadku niektórych pacjentów.

Nawet wtedy, gdy leczenie nie powiodło się, są sposoby, aby zminimalizować ból i objawy. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich objawów i skutków ubocznych, które nie wydają się skutecznie ich aresztować.

Odżywianie jest również tematem dyskusji. Sposób dostawy wahają się od ogólnych porad na temat zgodności z pewnym diety zainstalowanie specjalnej rurki do jelita cienkiego.

Nawrót raka

Leczenie nawrotu raka żołądka ogólnie takie same jak w IV stadium choroby. A poprzedni schemat leczenia, a ogólny stan zdrowia pacjenta wpływają przyszłych możliwości leczenia w tym przypadku. Jedną z szans mogą być zaangażowane w próbach klinicznych, a ta możliwość nie można pominąć.
Jakie pytania zadać lekarzowi?

Jeśli masz do czynienia z rozpoznaniem “rak” i leczenia raka, zaleca się otwarcie rozmawiać z lekarzem. Nie wahaj się zapytać lekarza, wszelkie pytania, które można napotkać, nie ważne jak mogą wydawać się bez znaczenia dla Ciebie Poniżej lista najczęstszych pytań.:

 • Proszę podać dokładną nazwę diagnozy, które umieściłem (terminologia medyczna).
 • W której części brzucha jest mój rak?
 • Na jakim etapie guza stwierdzono u mnie? Co to znaczy?
 • Czy mój guz należy usunąć chirurgicznie?
 • Jakie są opcje leczenia?
 • Jakie leczenie można mi doradzić i dlaczego? Czy moja przerzuty nowotworu?
 • Jakie są cele do osiągnięcia w takim leczeniu?
 • Jak długo trwa leczenie? Będzie ona zawierać? Gdzie to się odbyć?
 • Jakie są zagrożenia i efekty uboczne mają różne możliwości leczenia?
 • Jakie jest prawdopodobieństwo nawrotu po leczeniu proponujesz?
 • Jako leczenie wpływa na normalne życie?
 • Co muszę zrobić, aby przygotować się do zabiegu?
 • Co zrobimy, jeśli leczenie nie działa lub jeśli jest nawrót choroby?
 • Jakie wsparcie potrzebne po zabiegu?
 • Jakie jest prawdopodobieństwo, że tak można się wyleczyć?
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s