Rak żołądka – złośliwy guz

Rak żołądka – złośliwy guz rośnie od (wewnętrzna) błony śluzowej błony śluzowej żołądka.

Rak żołądka – jedną z najbardziej pospolitych nowotworów ludzkich. Według statystyk, częstość występowania raka żołądka zajmuje pierwsze miejsce w wielu krajach, szczególnie w krajach skandynawskich, Japonii, Ukrainy, Rosji i innych krajów WNP. Jednakże, w Stanach Zjednoczonych, w ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił wyraźny spadek częstości występowania raka żołądka. Podobną tendencję odnotowano we Francji, Anglii, Hiszpanii, Izraela, itd. Wielu ekspertów uważa, że ​​jest to spowodowane lepszymi standardami przechowywania żywności z szerokim wykorzystaniem urządzeń chłodniczych, które zmniejszyły zapotrzebowanie na środki konserwujące. W tych krajach, zmniejszenie spożycia soli, produktów solonych i wędzonych, zwiększone spożycie produktów mlecznych, organiczne, świeże warzywa i owoce.

Wysoka częstotliwość raka żołądka w krajach wymienionych powyżej, z wyjątkiem Japonii, według wielu autorów, z powodu spożycia pokarmów zawierających azotyn. Przez przekształcenie w nitrozoaminy azotynów w formie żołądka. Bezpośredni lokalny efekt nitrozoamin, zgodnie z oczekiwaniami, jest jednym z najważniejszych przyczyn raka żołądka, jak również raka przełyku. Wysoka częstotliwość raka żołądka w Japonii zakłada się być związane ze spożyciem dużych ilości wędzone (zawierającej węglowodany policykliczne), a nie ze względu na wysoką zawartość nitrozoaminy w żywności.

Obecnie wykryto raka żołądka częściej w młodym wieku, grupy w wieku 40-50 lat. Największa grupa raka żołądka są adenocarcinoma i niezróżnicowane nowotwory. Nowotwory powstają zazwyczaj z przewlekłymi zapalnymi chorobami żołądka.
To jest teraz udowodnione, że zdrowe rak żołądka jest prawie. To jest poprzedzone tzw rakowe warunkiem: Zmiana właściwości komórki wyściełające żołądek. Najczęściej taka sytuacja występuje w przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka z niskiej kwasowości, wrzody i polipów w żołądku. Średnia precancer do raka przechodzi od 10 do 20 lat.

By przedrakowych m.in. przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka, przewlekłe polipy gruczolakowate. Według przedrakowych zmian błony śluzowej żołądka i jelit obejmują metaplazji ciężkiej dysplazji. Jednak niektórzy autorzy uważają, że rak żołądka może rozwijać się de novo, bez wcześniejszych zmian metaplastyczne i dysplastyczne.
W początkowym stadium raka żołądka są małe rozmiary guzów mniej niż 2 cm, zwiększa się stopniowo, wzrostem głębokości (kiełkowanie wszystkich warstw ściany żołądka) i szerokość (rozlewaniu powierzchni żołądka).

Rak żołądka różnie pojawienie się dużej liczby wczesnych przerzutów: niektóre komórki nowotworowe oddzielone od pierwotnego guza (np. z krwi i limfy) rozchodzą się w organizmie, tworząc nowe miejsca guza (przerzuty). W przerzutów raka żołądka, dotyczą przeważnie węzłów chłonnych i wątroby. W niektórych przypadkach, może mieć wpływ na jajnik, tkanka tłuszczowa, płuc, skóry, kości, itp.

Kwestia histogenezie raka żołądka jest kontrowersyjna. Istnieje kilka hipotez na temat źródeł ciągu różnych typów histologicznych raka żołądka. Na przykład profesor V.V.Serov uważa, że ​​rak żołądka wynika z jednego źródła – z elementów miazgi lub komórek progenitorowych w obszarach dysplazji i poza nią. Niektórzy europejscy autorzy sugerują, że gruczolakorak żołądka wynika z nabłonka jelitowego, i nowotworów niezróżnicowanych – z żołądka. Siedziba. Przewodniczący Profesor DSMU I.V.Vasilenko uważa, że ​​źródłem pochodzenia komórki mnożą gruczolakoraka cover-pit nabłonek błony śluzowej żołądka i nabłonku szyje gruczoły występują niezróżnicowane nowotwory.

Lokalizacja

Większość nowotworów występuje w odźwiernika żołądka, a następnie małą krzywiznę w serca, dział większej krzywizny, co najmniej – do przedniej i tylnej ściany, bardzo rzadko – w dnie.

Formularz makroskopowe

Najczęściej rak wrzód żołądka ma kształt tematyce krawędzi wyboistych podniesiona lub mieszkania, czasem w połączeniu z naciekową wzrostu – wrzodziejące raka naciekowa, drugie miejsce jest rozlany rak (forma infiltracji) (z ograniczonym lub całkowitym uszkodzeniem żołądka). Znacznie mniej jest rak żołądka jako węzeł (blyashkovidny, polipowatych, grzyby).

Typy histologiczne

Najczęstszym typem histologicznym raka żołądka jest gruczolakorak. Od niezróżnicowanych nowotworów są stałe, twarde raka, jak również raka perstnevidnokletochny. W wpustu żołądka może rozwijać nabłonka płaskiego rogowaciejących i neorogovevayuschy nowotwory.
Nowotworu żołądka może zakłócić proces trawienia. Położony blisko jelit, będzie kolidować z pasażu pokarmu w jelitach. Położony w pobliżu przełyku, zapobiega przedostawaniu się jedzenia żołądek. W wyniku tego, osoba zaczyna tracić wagę dramatycznie.

Kiełkowanie ściany żołądka, guz przechodzi do innych narządów: jelita grubego i trzustki. Są przerzuty w wątrobie, płucach, mózgu i kości. W wyniku tego, wszystkie przerwane uszkodzonych organów, który ostatecznie prowadzi do śmierci.

Przerzuty raka żołądka jest – limfatyczny i Krwiopochodne implantacji (kontakt) sposób. Szczególnie istotne są przerzutami do węzłów chłonnych do regionalnych węzłów chłonnych znajdujących się wzdłuż krzywizny mniejszej żołądka i dużych, a także w węzłach chłonnych gruczołu dużych i małych. Pojawiają się one najpierw określić zakres i rodzaj operacji. Do odległych przerzutów chłonnych są przerzuty w węzłach chłonnych bramy wątrobie (okołowrotne) oraz para-aorty parapancreatic. To najważniejsze dla lokalizacji, która ma wartość diagnostyczną, retrograde przerzuty limfatyczne obejmują:

– “Przerzuty Virhovskie” – w nadobojczykowe węzłów chłonnych (najczęściej w lewo);
– “Rak jajnika Krukenbergsky” – w obu jajnikach;
– “Przerzuty Shnitslerovskie” – w węzłach chłonnych włókien adrectal.

Ponadto, przerzuty do węzłów chłonnych may opłucnej, płuc, otrzewnej.
Krwiopochodne przerzuty w wielu węzłach znajdują się w wątroby, płuc, trzustki, kości, nerek i nadnercza.
Przerzuty do implantacji występuje w wielu nowotworowych guzków o różnej wielkości w otrzewnej ściennej i trzewnej, która towarzyszy wysięku włóknikowy-krwotocznego.

Obraz kliniczny choroby.

Mały rozmiar guza często występują bez objawów. Tylko w kilku przypadkach, u pacjentów mogą wystąpić zmiany nawyków żywieniowych, na przykład, czują awersję do mięsa, ryb, itp.

Wraz ze wzrostem guza nowych objawów

• uczucie ciężkości w żołądku po jedzeniu, nudności i wymioty;
• naruszono stolca (biegunka, zaparcia);
• ból w górnej części brzucha, obręczy bóle, rozszerzenie do tyłu (w rozmnażania guza trzustki);
• zwiększenie objętości żołądka, gromadzenia się płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze);
• utrata masy ciała;
• niszczenie nowotworowych naczyń krwionośnych może wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego.

Powikłania

To częste powikłania raka żołądka to m.in.:

– Wasting (wyniszczenie), które jest spowodowane przez odżywiania i zatrucia;
– Przewlekła niedokrwistość w czczo (zaburzenia trawienia), małe częste utrata krwi, generacja zaburzenia przeciw anemiczny czynnik (Kastl), zatrucie guza, przerzuty do szpiku kości (krwiotwórczego naruszenie);
– Ogólne ostra niedokrwistość, która może wystąpić w wyniku korozji dużych statków i powoduje śmierć;
– Złośliwy perforacja wrzodu żołądka i zapalenie otrzewnej;
– Ropowica w żołądku w związku z zakażeniem;
– Rozwój niedrożności żołądka i jelit, które występuje w trakcie kiełkowania i kompresji w światło odźwiernika i jelita grubego (często);
– Rozwój żółtaczkę, nadciśnienie wrotne, wodobrzusze z powodu inwazji guza głowy trzustki, dróg żółciowych, żyły wrotnej lub kompresji przerzutowych węzłów chłonnych w hepatis porta.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s