Rak żołądka

Rak żołądka


Rak żołądka – nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka błony śluzowej żołądka . Jest jednym z najczęstszych nowotworów. Mogą rozwijać się w dowolnej części w żołądku i w innych narządach, zwłaszcza przełyku , płuc i wątroby . Rak żołądka w świecie umiera każdego roku do 800.000 osób (w 2008 r.)

Epidemiologia

Rak żołądka jest czwartym na świecie większość nowotworów złośliwych, w 2002, 930.000 przypadków zdiagnozowano choroby. Choroba ta ma wysoką śmiertelność (ponad 700.000 rocznie), co czyni go drugim największym stopniu nowotwór śmierć po raku płuc . Najczęściej rak żołądka występuje u mężczyzn.

W Rosji raka żołądka jest drugim stabilna pozycja w strukturze raka (15,8% mężczyzn i 12,4% kobiet)  , choroba jest rozpowszechniona w Korei , Japonii , Wielkiej Brytanii , Ameryce Południowej i Islandii . W Korei, rak żołądka zajmuje pierwsze miejsce w strukturze zachorowalności na nowotwory (20,8%), a drugi najwyższy wskaźnik śmiertelności.Przerzuty występują w 80-90% chorych na raka żołądka, sześć miesięcy wskaźnik przeżycia wyniósł 65% w przypadku wczesnego rozpoznania choroby, a mniej niż 15% – w późniejszych etapach procesu. Średnio, najwyższy wskaźnik przeżycia dla raka żołądka jest obchodzone w Japonii – 53%, w innych krajach nie przekracza 15-20%

W jednym przypadku z 50 pacjentów z dolegliwości niestrawności, nowotworu żołądka wykryto

Wśród czynników, które przyczyniają się do rozwoju raka żołądka, zwany specjalną dietę i czynniki środowiskowe, palenie tytoniu, czynniki zakaźne i genetyczne .

Udowodnimy, zależność częstości raka żołądka z brakiem stosowania kwasu askorbinowego , nadmierne spożycie soli, marynowane, rozgotowane, pokarmy wędzone, żywności pikantny, tłuszczów zwierzęcych. Wśród przyczyn raka żołądka nazywa nadużywanie alkoholu, zwłaszcza wódki. Bezpośrednia zależność obserwowano w częstości występowania raka zawartości żołądka w glebie miedzi, molibdenu, kobaltu i reverse – cynku i manganu .

Ważnym czynnikiem w rozwoju raka żołądka jest dwunastnicy wrzenia, co prowadzi do przewlekłego refluksu żołądka . Tak więc, ryzyko wystąpienia raka żołądka wzrasta po 5-10 latach działania na brzuchu, szczególnie po resekcji Billroth II modyfikacji Hofmeister-Finsterer przyczynia się do rozwoju refluksu.

Dowody na zależność raka żołądka z zakażeniem Helicobacter pylori . Uważany jest statystycznie udowodnione, że osoby zakażone tą bakterią zwiększone ryzyko zachorowania na raka żołądka (względny współczynnik 2,5). W 1994 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IACR) WHO H. Pylori przypisany do grupy 1 rakotwórcze. Bakteria ta powoduje zmian histologicznych, które prowadzą do raka – zanik błony śluzowej, metaplazji jelitowej oraz dysplazji. Większość przypadków raka żołądka jest poprzedzone długim przedrakowego procesu, który obejmuje łańcuch zdarzeń: przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka – wieloogniskowe zanik – metaplazji jelitowej – intraepithelial neoplasia (szczegóły na Helicobacter pylori ).

Nie ma jednak dowodów sprzecznych teorii chorób zakaźnych – tak, w Helicobacter pylori-endemicznych rejonach północnej Nigerii, rak żołądka jest rzadkością. Znamienny jest również różnica w częstości występowania raka żołądka u mężczyzn i kobiet w równych stawek zakażenia Helicobacter wśród obu płci.

Objawy

Rak żołądka we wczesnym stadium, z reguły, nie wyraziła niespecyficznych kliniczne objawy ( niestrawność , utrata apetytu). Inne objawy raka żołądka (zwany syndrom “małych znaków”) – zmęczenie , niechęć do mięsa, anemia , spadek masy ciała, “dolegliwości żołądkowe” często obserwuje się w zaawansowanym procesie. Early sytości, uczucie pełności po przyjęciu niewielkiej ilości żywności jest najbardziej charakterystyczny endofitycznych raka, w którym żołądek staje się sztywne, nie rozszerzalna food. W przypadku raka wpustu charakteryzuje  , raka odźwiernika może zakłócić odprowadzenie zawartości żołądka, co prowadzi do wymiotów.

W późniejszych etapach łączenia bóle w nadbrzuszu, wymioty, krwawienie i owrzodzenie rozpadu guza (stołek zmiana – smoliste stolce, wymioty “fusy” lub krwi). Charakter bólu może wskazywać kiełkowania do sąsiednich narządów: obręczy bóle są charakterystyczne inwazji guza w trzustce, podobne do dusznicy bolesnej – z inwazji guza do przepony, wzdęcia brzucha, dudnienie w żołądku, opóźnione stolca – podczas kiełkowania w poprzecznicy.

Makroskopowy obraz

Najpowszechniej stosowanym Klasyfikacja raka żołądka w makroskopowym postaci wzrostu jest klasyfikacja Bormann (1926):

 • Polipowatych carcinoma – odosobnionym nowotworowe wystaje do światła żołądka, dobrze określone od zdrowej tkanki, bez owrzodzenia. To zdarza się w 5% przypadków raka żołądka. Stosunkowo korzystne rokowanie.
 • Owrzodzenie rak, lub “Cancer-wrzód” – owrzodzenie rak z podniesionymi spodka i dobrze zaokrąglone krawędzie. Malootlichima wizualnie na wrzody żołądka, dla prawidłowej diagnozy różnicowej należy histologicznie, że jest pożądane z kilku sekcji wrzodowej. Ma stosunkowo łagodny przebieg, 35% przypadków.
 • Częściowo owrzodzenie raka z podniesionymi brzegami i częściowego kiełkowanie infiltrujące głębsze warstwy żołądka, bez wyraźnego rozgraniczenia od zdrowej tkanki. Different wczesne przerzuty.
 • Rozlana naciekowa carcinoma (scirrhoma) – endofitycznych rośnie, infiltracja podśluzówkowym warstwę oddaje znaczną część żołądka. Rażąco słabo poznany podczas gastroskopii. Rozproszone kiełkowania ściana żołądka często prowadzi do naruszenia jego zdolności motorycznych, oraz pojawienie się istotnych dolegliwości dyspeptyczne.

Ostatnie dwa szczególnie agresywne formy raka występuje bardzo wcześnie daje przerzuty i mają bardzo złe rokowanie.

Typy histologiczne

Rakowiaka żołądka

 • Klasyfikacja
  • Gruczolakorak (rak gruczołowy)
   • Brodawkowatego;
   • Tubular;
   • Śluzowy;

Każdy typ jest podzielona przez stopień zróżnicowania w wysokiej, gruczolakoraka umiarkowanym i niskim stopniu złośliwości.

  • Rak Perstnevidnokletochny;
  • Gruczołowy rak płaskonabłonkowy;
  • Rak płaskonabłonkowy;
  • Drobnokomórkowego raka płuc i
  • Rak niezróżnicowany.
 • Klasyfikacja przez Laurenne:
  • Jelitowe typu;
  • Rozproszony typ.

Lokalizacja guza

 • Antral i odźwiernika – 60-70% przypadków;
 • Mniejsze krzywizny żołądka ciała – 10-15%;
 • Cardia – 10,8%;
 • Przednie i tylne ściany ciała żołądka – 2-5%.

System klasyfikacji

T – guz pierwotny

 • Tx – wystarczających danych do oceny guza pierwotnego;
 • T0 – guz pierwotny nie jest określona;
 • T1 – przegrana błony śluzowej i podśluzowej żołądka;
 • T2 – przegrana warstwy mięśniowej i Subserous (T2a – infiltracja płyty mięśni, T2B – Subserous warstwa infiltracji);
 • T3 – pokonać wszystkich sektorów, w tym surowiczy;
 • T4 – wyrastające poza żołądka;

N – przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych

 • Nx – wystarczających danych do oceny zajęcia węzłów chłonnych;
 • N0 – węzły chłonne nie są naruszone;
 • N1 – dotknięte węzły chłonne nie są w 3 cm od guza przez małe lub krzywizny dużej;
 • N2 – przerzut uderzył zdalnej witryny;

M – przerzuty odległe

 • Mx – niewystarczające dane aby określić przerzutów odległych;
 • M0 – nie stwierdzono przerzutów odległych;
 • M1 – są przerzuty odległe.

Przerzuty

Przerzuty

W przypadku przerzutów raka żołądka zrakowacenie charakteryzuje jako z opłucnej, osierdzia, membrany, otrzewnej, sieci.

Przerzuty do węzłów chłonnych

Przerzuty raka żołądka znaleźć w węzłach chłonnych: w trakcie prawej i lewej tętnicy żołądkowej, żołądkowo prawo i lewo, śledziony – pierwsza faza regionalnych węzłów chłonnych, węzły celiakię (limfy druga faza), para-aorty parakavalnyh i innych.

Przeznaczyć szczególne formy przerzutu limfatycznego:

Przerzuty Virchow (“węzły Virhovskie”) – klęska lewym obszarze nadobojczykowych węzłów chłonnych, między nogami sternocleidomastoid mięśni ;
Przerzuty Schnitzler – w adrectal węzłów chłonnych;
Przerzuty Irish – w pachowych węzłach chłonnych;
Przerzuty Siostra Mary Joseph – w żołądku podczas rundy więzadła wątroby;
Przerzuty Krukenberg – w jajnikach .
Pierwsze dwie grupy mogą być wykryte przez obmacywanie i USG , stosuje się w celu potwierdzenia biopsji. Krukenberg nowotwory wykryte w USG oraz laparoskopii można przeprowadzić laparoskopowe USG i przebicie .

Te rodzaje przerzutów pokazał sceny raka gdy guz resectability wątpliwa.

Krwiopochodne przerzutów

Najczęściej występuje w przerzutach wątroby , w trakcie żyły wrotnej , a wątroby staje się nierówne, opracowany nadciśnienie wrotne , z wątroby komórka nie powiodła się. Możliwe przerzuty w płucach i innych organów (nerek, kości, mózgu, co najmniej w nadnerczach i trzustki).

Sposoby diagnozowania raka żołądka są:    gastroskopia – metoda diagnostyczna z wyboru (z możliwością wizualizacji nie tylko zmienionych części błony śluzowej, ale również do przeprowadzania biopsję tkanki przed dokonaniem oceny)
radioscopy żołądka z doustnym podaniu środka kontrastowego ( siarczan baru ). Jedną z głównych metod określania lokalizacji i zakresu uszkodzeń ściany żołądka. Najważniejsze objawy radiologiczne raka żołądka są:

 1. Obecność wypełnienie ubytku lub niszę w cieniu żołądku
 2. utrata elastyczności i rozszerzalności ściany żołądka
 3. Lokalna nieobecność lub zmniejszenie ruchliwości w guzie
 4. zmiany topografii błony śluzowej w miejscu guza
 5. Kształt i wielkość żołądka    USG – badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej , przestrzeni zaotrzewnowej i limfy kolektorów szyi i nadobojczykowych – obowiązkowa metoda badania pacjentów z rakiem żołądka, wykorzystywane do wykrywania przerzutów.
  TK może wykryć raka żołądka, jednak głównym celem badania jest ocena częstości występowania chorobą nowotworową, obecności przerzutów.
  Laparoskopia nie tylko pomaga w diagnostyce raka (co jest możliwe tylko w późniejszych etapach), ale jest używany do określenia stopnia zaawansowania choroby oraz identyfikację małych podtorebkowe przerzutów w wątrobie i ciemieniowej otrzewnej nie jest widoczny na USG i tomografii komputerowej. Tak więc, laparoskopia zmniejsza do minimum liczbę rozpoznawczą laparotomii .
  markery nowotworowe są wysoce specyficzne (95%), ale nie jest bardzo wrażliwa. Najczęstsze markery nowotworowe SA72.4, SA19.9 CEA i różnią się czułością 40-50% przypadków i przerzutów wzrosła o 10-20%.

Diagnostyka różnicowa

Powinny być przeprowadzane z zapaleniem błony śluzowej żołądka , wrzód trawienny , nowotwory łagodne (polipy, mięśniaki macicy, mięśniaków), innych nowotworów – chłoniaka MALT- , mięsaka (gładkokomórkowymi, włókniak), nowotwór podścieliska przewodu pokarmowego (GIST) w żołądku. Obraz kliniczny początku utwardzalnej raka żołądka nie różni się bardzo od objawów wielu chorób układu pokarmowego, to zasadniczą rolę w różnicowaniu należy endoskopię z badania histopatologicznego biopsji ściany żołądka.

Leczenie

Obecnie głównym i niemal jedyną metodą radykalnego leczenia raka żołądka – chirurgia. Resekcja żołądka, a także zapewnia najlepszą opiekę paliatywną: Usunięcie przyczyny bólu, zaburzenia połykania i krwawienia, zmniejszenie liczby komórek nowotworowych w organizmie, który przyczynia się do zwiększenia trwałości i znacznie złagodzić stan pacjenta. Narażenie na promieniowanie i chemioterapia są drugorzędne.

Zazwyczaj usuwa cały żołądka ( resekcja żołądka ). Wskazanie na to jest lokalizacja guza powyżej rogu żołądka, subtotalnej lub całkowitej dużych zmian w żołądku.

Mniej powszechnie wykonywane (we wczesnych stadiach choroby) jest wycięcie (zwykle sumy pośredniej) w antrum nowotworu – dalszy, rak i zaburzenia subkardialnom fazy I-II – bliższy. Oprócz tej metody usuwa dużych i małych gruczołów, węzły chłonne, w razie konieczności, w części lub całkowicie usunąć inne narządy: jajniki z przerzutami Krukenberg, ogon z trzustki , śledziony , lewego płata lub segmentu z wątroby , okrężnicy poprzecznej, nerki lewej i nadnerczy części gruczołu przepony itd.

W rak żołądka usunięcie węzłów chłonnych. Objętościowo, następujące rodzaje limfadenektomia:

 • D0 – węzły chłonne nie są usuwane;
 • D1 – resekcja węzłów położonych wzdłuż krzywizny mniejszej i dużych gruczołów supra-i infrapiloricheskih, małe i duże;
 • D2 – usunięcie z powyższych stron i drugiego szczebla węzłów;
 • D3 – samo wycięcie + węzłów chłonnych wzdłuż  ;
 • D4 – obejmuje usunięcie tych samych węzłów w D3, w celu usunięcia p-aorty węzłów;
 • Dn – wycięcie regionalnych węzłów chłonnych, usunięcie dotkniętych nowotworami narządów w żołądku.

Radykalna operacja zapewnia opcje D2-D4.

Badanie kliniczne

Dla wczesnego rozpoznania raka jest bardzo ważne badanie kliniczne osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju choroby. Grupy obserwacyjnej pacjentów w wieku powyżej 40 z następujących chorób:

 • polipy
 • non-nabłonkowe nowotwory żołądka
 • przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka z metaplazji jelitowej
 • pacjentów poddanych resekcji żołądka

Dla tych pacjentów jest konieczne do prowadzenia aktywnego nadzoru z roczną endoskopowej i fluoroskopii i badanie kału na krew utajoną co 6 miesięcy.

Rokowanie i przetrwanie

Tak jak w przypadku wielu innych rodzajów raka, wyniki i skuteczność leczenia raka żołądka jest teraz w zależności od stopnia zaawansowania choroby [7] .

W większości przypadków raka żołądka jest wykrywany tylko w późniejszych etapach i jest już szeroko rozpowszechniony w tym przypadku ogólna 5-letniego przeżycia wynosi tylko 15%. Jeśli ludzie spędził pierwsze 5 lat, wskaźnik przeżycia wzrasta dalej – do 10-letnie przeżycie wynosi 11%, co jest tylko 4% poniżej 5-letnie przeżycie.

Dla młodzieży przeżycia wyższe niż osób starszych. U pacjentów młodszych niż 50 lat pięć-letnie przeżycie wynosi 16-22%, podczas gdy wśród pacjentów w wieku powyżej 70 lat, odsetek ten wynosi 12,5%.

Pierwszy etap

U pacjentów z rakiem żołądka etapie I duża szansa na całkowite wyleczenie. Pięcioletnia przeżywalność wynosi 80%, 70% w pełni odzyskać. W etapie I wykrycia raka żołądka Bardzo rzadko i zwykle przez przypadek.

Drugi etap

U pacjentów ze stadium raka żołądka II pięcioletniego przeżycia stawka wynosi 56%, z czego 48-50% w pełni odzyskać. W momencie rozpoznania, tylko sześćset przypadków raka (6%) są w drugim etapie.

Trzeci etap

U pacjentów ze stadium raka żołądka III pięcioletniego przeżycia stawka wynosi 38%, z czego około 26% pełnego wyzdrowienia. U chorych na raka żołądka III B (przerzuty) Pięcioletnia przeżywalność jest tylko 15% z nich odzyskać jedynie 10%. Etap III wykrywania raka żołądka występuje dość często.

Czwarty etap

U pacjentów z IV stadium raka żołądka przeżycie pięciu lat stopa jest zwykle mniej niż 5%, a 10-letnie przeżycie wynosi 2,3%. Spośród nich tylko 1,4% pełnego wyzdrowienia. Etap IV wykrywania raka żołądka występuje u 80% chorych i jest najczęściej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s