Jak przetrwać raka żołądka

Rak, który wpływa na narządy przewodu pokarmowego, jest utwardzany. Najważniejsze – czas go wykryć. Pozbycie się guza mniej urazowe tak, że nie ma wpływu na jakość życia. Ale teraz jest dostępne dla nielicznych. Dlaczego? Na to pytanie, “Dr Peter” spełnia Oleg Tkachenko, szef Instytutu Onkologii endoskopii. NN Petrov.

Niedawno w Petersburgu przyszedł Japońska chirurdzy akcji z doświadczeń chirurgii endoskopowej na raka. W rzeczywistości, takie działania są już podejmowane w Petersburgu. Oleg Tkachenko tylko w Japonii studiował tę metodę operacji w trakcie szkolenia, i używa go przez ostatnie 3,5 roku.

– Oleg, każdy wie, endoskopię jako metody diagnostycznej (fibrogastroskopija, kolonoskopia, bronchoskopia, ureteroscopy). Co jest chirurgii endoskopowej, oraz, gdy jest stosowane w onkologii?

– Endoskopy zadzwonić wszystkie metody diagnozy, z której można spojrzeć na ciele zdającego. Elastyczne endoskopia wewnątrz światła do niedawna była rzeczywiście wyłącznie procedura diagnostyczna w gastroenterologii, było dużo diagnozy z zapaleniem błony śluzowej żołądka , wrzody , guzy . Następnie, przy pomocy polipów zaczął czyszczenia żołądka i jelit, zatrzymanie krwawienia. Dziś, endoskopia stała odrębny obszar – operacja: bo nie było lepszego sprzętu, możemy zobaczyć wzrosty że nie widziałem wcześniej, i możemy je usunąć. Jak wykonać chirurgii endoskopowej może reprezentować osobę, która nigdy nie robił w życiu EGD : ciała poprzez elastyczny endoskopu są specjalne narzędzia, z którymi chirurg usuwa guz, z całego procesu i działań widzi na ekranie i kontroli.

Nie mogę powiedzieć, że jest to ogromny technika chirurgiczna – to jest rzadko używane, ale impreza przestała być obywatelem skala praktycznie we wszystkich regionach kraju istnieją lekarze, którzy go używają.

– Dlaczego uczymy się od japońskiego raka żołądka działamy? Ponieważ mają to, że tak powiem, krajowy choroby i mają więcej doświadczenia w takich operacjach?

– Jakakolwiek endoskopii oparte na wykorzystaniu urządzeń zaawansowanych technologicznie i “trendy” w endoskopowego -. Japonia żołądka, raka , w tym kraju jest rzeczywiście bardzo powszechną chorobą, ale co ważniejsze – ich wykrywalność na wczesnym etapie, gdy operacja może być stosowane, są jest bardzo wysoka. Kiedy byłem na stażu w japońskim szpitalu, w jednym z jego oddziałów pracuje codziennie 3-5 osób. Nasz instytut jest rozwarstwienie (usunięcie dużej vnutrislizistoy nowotworów) tydzień i trochę częściej robimy resekcję (usunięcie małych guzów) …

Chociaż powiedzieć, że ma niską częstość występowania raka żołądka, jelit i przełyku , jest niemożliwe. Tak, raka przełyku, w ogólnej częstości ma 13 miejsce. Ale w całej grupie chorych leczonych z powodu raka przełyku, pięć-letnie przeżycie wynosi jedynie 8-12%. To pacjenci z systemem, około 70% z nich już dojść do etapu 3-4, gdy jest tylko leczenie paliatywne.

( Jak znaleźć hospicjum dla chorych na raka, można znaleźć tutaj )

Guzy w żołądku występują znacznie częściej, a śmiertelność jest wysoka. W rzeczywistości, tylko w ten sposób, aby przetrwać – do określenia na wczesnym etapie i wykonać operację. Ponieważ w chemioterapii raka żołądka (zwłaszcza, jeśli zostanie wykryte w etapie 3-4) jest praktycznie bezużyteczne, promieniowanie – jest nieskuteczne.

W tym samym czasie, w leczeniu raka żołądka, jelita grubego, przełyku z 1 etapu umożliwia 95-100-proc pięciu lat współczynnik przeżycia – choroby leczy . Leczenie nowotworów znalezionych w etapie 2 jest z powodzeniem w 80%, a na 4 – 1-2%.

– Jaka jest różnica między laparoscopic endoskopowe od pacjenta?

– Oba te sposoby są zabiegach oszczędzających, w przeciwieństwie do chirurgii otwartej, są trudne do przeprowadzenia, zwłaszcza u osób starszych. Laparoskopowe operacje były prowadzone za pośrednictwem wielu nakłuć w brzuchu, i endoskopii – elastyczne sondy, które są wstawiane przez krtani, przełyku i odbytnicy.

W przypadku obu metod, proces jest kontrolowany przez działania – jest wyświetlany na ekranie w dużym powiększeniu, a więc są nazywane Computer Assisted zabiegu. Laparoskopia przeniesione znacznie łatwiejsze niż chirurgii jamy brzusznej, są bardzo małe blizny. Po zabiegu pacjenci na trzeci dzień chodzić i czuje się dobrze. Po endoskopii, w którym robimy żadnych zewnętrznych obrażeń ciała, nawet tak łagodne, jak w chirurgii laparoskopowej, odzysku i jest szybszy. A jeśli nie teoretycznie możliwe ryzyko krwawienia po endoskopowym usunięciu guza żołądka pacjenta może być następny dzień puścić do domu. Piszemy to w trzecim dniu.

Pacjent w czasie nie przeszkadzało, ale może utrzymywać się przez pewien czas, ból ból brzucha. On dostaje traktowani jak wrzody, a po miesiącu średnio (w zależności od ilości zakłóceń), blizny pooperacyjne rany.

( Jakie inne nowoczesne operacje pomóc chorych na raka wyleczyć i zachowania jednostek, czytaj tutaj )

To zachowanie surgery: nie usuwamy narządów i zaburza ich funkcjonowanie, jakość życia w przyszłości, te operacje nie mają wpływu. I myślę o tym, co to jest – żyć z kolostomią po chirurgii urazowej jelit i chodzenie z torbą na swojej stronie? Albo żyć z gastrostomii i paszy przez strzykawkę? Nasza działalność będzie uniknąć.

– Jeśli nawet dla chirurgii laparoskopowej mają ograniczenia dotyczące rodzajów nowotworów, ich endoskopii, prawdopodobnie nawet więcej. Co jest zalecane w celu usunięcia guza z zastosowaniem tej metody?

– Rośnie w warstwie śluzowej (vnutrislizistom) i podśluzówkowe. W tym ostatnim przypadku nie zawsze jest zastosowanie endoskopii, a w zależności od głębokości wzrostu, kiełkowanie naczyń limfatycznych (i żylne). Ogólnie, endoskopowe usunięcie nowotworu w podśluzówkowej warstwy jest przedmiotem dyskusji, zwłaszcza raka przełyku. Wielu ekspertów twierdzi, że można tylko usunąć endoskopowo vnutrislizisty raka (guz może być dowolnej wielkości chcesz, ale to jeszcze nie wyrosły deep), podśluzówkowe (guz urósł do następnej warstwy żołądka) nie jest już możliwe. Chociaż w Japonii jest prawie zawsze usunięto endoskopowo.

My na rozwarstwienie w warstwie podśluzówkowej przełyku w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo przeżycia pacjenta po poważnej operacji otwartej – 50 do 50. To jest sytuacja, gdy z wyboru mniejszego zła: pacjenta ryzyko śmierci na stole operacyjnym jest 50%, a ryzyko przerzutów po operacji endoskopowej, powiedzmy, 30%.

W innych przypadkach, zapewniamy wybór pacjenta. W chirurgii endoskopowej jest duża przewaga nad dużym zabiegu: Po użytkownik ma do następnego kroku – laparoskopii lub otwarta operacja, czy są problemy pooperacyjne. A po open – ma nic do zrobienia, szczególnie w ofensywie, jeżeli osoba nie doobsledovalsya przed pójściem pod nóż: usunął żołądek, a okazało się, że to był wczesny rak. Został wyleczony z raka, ale ma inne problemy związane z brakiem ważnym organem.

– A może to z powodu przeszacowania niebezpieczeństwa guza, ale dlatego, że lekarze nie wiedzieli o możliwości pozbycia się jej z pomocą endoskopii?

– Teoretycznie, każdy o tym wie. Niewiele – lub nie wierzą w możliwości endoskopii, albo nie znamy, tak, że nawet pacjenci z guzami 1. i 2. etapie, o którym mówimy jest skierowany do chirurgii jamy brzusznej. Z drugiej strony, w naszym systemie, lekarz nie jest zainteresowany, aby wysłać pacjenta do operacji w innej instytucji, więc jeśli pacjent zapada w klinice, to by taką operację, jesteś w stanie to zrobić. Chociaż lekarz jest prawnie zobowiązany poinformować pacjenta o wszystkich sposobach jego leczenia choroby, które istnieją na świecie. I pacjent powinien decydować. A w świecie raka leczenia vnutrislizistogo – zawsze endoskopii.

– Chcesz powiedzieć, że takie działania powinny być w stanie to zrobić w każdym szpitalu?

– Nie jestem pewien. Musi być w stanie specjalistycznej klinice miejskich, stanowych, federalnych. A każdy z nich będzie chorych na tych operacji tylko wtedy, gdy będzie standardy leczenia nowotworów przewodu pokarmowego. Według niego, nie u wszystkich pacjentów z nowotworami żołądka, mając wyniki tomografii komputerowej i USG rozprzestrzenił się na węzły chłonne i metastastazov odległej należy zrobić endoUZI potwierdzić stadium choroby, a jeżeli wskazane, powinno być zalecane do leczenia endoskopowego. Teraz, istnieją pewne zasady odwołania do chirurgii endoskopowej, ale są one zalecane.

– Jak długo będziemy wykonywane chirurgii endoskopowej na nowotwory przełyku, żołądka i jelit?

– W Petersburgu, są wykonane tylko w regionalnym szpitalu oraz w naszym instytucie . Ilu z nich przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu, nie wiem. Nasza grupa na 3,5 roku przeprowadzono 70 zabiegów preparowania i około 200 różnych wersji śluzówki resekcji. Teraz robimy rozcięcie raz w tygodniu, częściej resekcji. A kiedy zaczęliśmy, mieliśmy w sumie 4 endoskopowej raka, w przyszłym roku – 7, a następnie – 20. Teraz liczba ta rośnie: doskonała technika operacji, były lepsze narzędzia, staliśmy się mniej boi się powikłań.

– Czy masz dane na temat statystyk przeżycia po operacji endoskopowej?

– W onkologii, wskaźnik powodzenia leczenia jest uznawany za pięć-letnie przeżycie po operacji. Nie mamy takich statystyk, bo robimy je zaledwie 3,5 roku. W tym czasie nie było nawrotu u wszystkich chorych badano co sześć miesięcy.

– Czy istnieje sposób obliczyć zapotrzebowanie na tego typu operacji w mieście?

– Występowanie wczesnych nowotworów przełyku, żołądka, jelit jest bardzo niska – około 10-15% całości. , A nawet nie są one wszystkie mogą być obsługiwane endoskopowo, na przykład, nowotwory przełyku bardzo szybko rosną w podśluzówkowej warstwy, ale już nie cała lista przeciwwskazań do zabiegu niewielkie.

– EGD – jedyny sposób, aby zdiagnozować raka żołądka? To jest zbyt nieprzyjemne procedury robić to regularnie …

– Z jednej strony, procedura – nie przyjemny , z drugiej strony, ludzie wolą nie wiedzieć o swoich problemach zdrowotnych, więc rzadko pokazywany , jeśli nie mają one ból. Ale rak nie ma objawów we wczesnym stadium rozwoju, więc wykryć tylko w przypadku osób, które regularnie ekran lub wykrycia guza przypadkowo podczas badania z innego powodu. Lepiej więc, aby przezwyciężyć strach i nie EGD tak często, jak jest to wymagane, nie ma innego sposobu, aby odkryć “wczesnego raka” nie ma.

– Jak realne jest wprowadzenie programu badań przesiewowych w Rosji, jak w Japonii?

– To jest bardzo drogi w stosunku do kraju, więc nie jest możliwe, nie tylko w Rosji, ale w większości krajów zachodnich. W przypadku występowania nie jest w pierwszym rzędzie , obliczono opłacalność przesiewowych. W tym przypadku, okazuje się, że rak żołądka jest tańsze w leczeniu niż wszystkie badane. Jest oczywiste, że obliczenia te są szczególnie osoba nie pocieszał, gdy zdiagnozowano u niego raka w stadium 4. Dlatego wyjście z rakiem żołądka (przełyku, jelita), my – praca każdego człowieka, nie ma społecznego lub gospodarczego wykorzystać do regularnych badań nie mamy.

Porównaj z tym samym Japonii. Tak, przesiewanie odbywa się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Ale oni mają inne ubezpieczenia medycznego: osoba płaci 30% kosztów usług medycznych, np. gastroskopii, oraz usunięcie żołądka. 30% z EGD – pieniędzy mało (około 50 dolarów), 30% kosztów leczenia wczesnego raka endoskopowo – jest znaczna suma, a usunięcie żołądka w zaawansowanym rakiem – ogromna suma, pacjent może nie mieć pieniędzy. W związku z tym, że jest zainteresowany w materiale, że choroba została odkryta, gdy jest to tańsze w leczeniu.

Jeśli jednak wprowadzenie takiego systemu w naszym kraju, jest mało prawdopodobne, że coś zmieni się radykalnie, nawet jeśli są ludzie w Japonii, którzy nie regularnie EGD.

– Kto powinien zrobić EGD w pierwszej kolejności?

– Przede wszystkim na ryzyko – tych, którzy mają krewnych z historii nowotworów przewodu pokarmowego, przewlekłe choroby żołądka lub jelit, ci, którzy mieli polipy, helicobacter . Osoby te powinny mieć od 40 lat do regularnego gastroskopii i kolonoskopii .

– Na przykład, są one sprawdzane i raka żołądka jest wykrywany na wczesnym etapie częściej niż obecnie. Wszystko w zapotrzebowanie będzie mógł przejść operację endoskopowo? Mamy tak wielu specjalistów nie.

– Tak., Endoskopista nie chcesz to zrobić Wybór szkoły medycznej zawężone “endoskopia”, nie więcej niż 40% chce angażować się w endoskopii chirurgicznej w ogóle, nie tylko o nowotwory żołądka. Ale musimy trenować 6 specjalisty lat, którzy będą patrzeć na całego żołądka życia? Nigdzie na świecie nie jest specjalność “endoskopista” diagnosta, to diagnoza na Zachodzie zajmuje się lekarza – gastroenterologa lub chirurga. Endoskopista nie – to czy chirurg.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s