Markery nowotworowe: raka żołądka (GC)

Markerów w surowicy ma wartość prognostyczną, przy wyższych numerach mogą być stosowane w zakresie monitorowania i oceny skuteczności leczenia. Markery nowotworowe w GC – SA72.4 (wzrosła w 30% przypadków) SA19.9 (30%) i CEA (40-60%).

Diagnoza. Pierwotnej immunosupresji u pacjenta z rakiem żołądka zweryfikowała wszystkie z tych markerów nowotworowych mogą być ujemne lub nieznacznie podwyższonej. Literatura opisuje pewne przypadki, w których pacjenci z wysokimi wartościami markerów nowotworowych raka żołądka wcześnie wykryte w fazie przedklinicznych wstępnego rozpoznania na podstawie zeznań markerów.

Przy 95% specyficzności, czułość SA72.4 podstawowego rozpoznania, CEA i SA19.9 jest 48%, 43% i 41% u pacjentów z odległymi przerzutami – 69%, 54% i 48%. W ognisk przerzutowych w jajnikach (guz Krukenberg) jest często podwyższone CA 125 poziom. Istnieją dowody na to, że analiza CEA w soku żołądkowym, mogą być użyteczne do identyfikacji pacjentów z wysokim ryzykiem raka żołądka.

Monitoring. Używając markerów nowotworowych może zidentyfikować około 60% chorych z nawrotem raka żołądka. Nie może być niespecyficzny wzrost markerów nowotworowych, ale mogą izolować szeregowych oznaczeń.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s