Rak żołądka

Częstość występowania i przyczyny

Rak – częste choroby żołądka, co roku na świecie zachoruje na raka żołądka przez ponad 1 mln osób. Największa częstość występowania raka żołądka w Europie jest oznaczony w Rosji i 41 na 100000 populacji wśród mężczyzn i 18 na 100000 populacji kobiet. Większość przypadków są w wieku od 50 do 60.

Rak rozwija się z komórek błony śluzowej żołądka i w 95-97% przypadków jest gruczolakorak. Rak żołądka przerzuty wcześnie i aktywnie w pierwszej kolejności, naczyń limfatycznych.

Znane czynniki ryzyka raka żołądka: a) dziedziczność b) rodzaj żywności (azotany, azotyny, nadmiar soli, niedobór witamin), c) promieniowanie d) złe nawyki (palenie, alkohol) oraz e) przewlekłe choroby żołądka ( owrzodzenia, zapalenie żołądka przerostowa, dysplazja), e) niski społeczno-ekonomiczny standard życia.

Obecnie okazało rolę genetycznej predyspozycji do powstania raka żołądka typu dyfuzyjnego. W bezpośrednich krewnych pacjentów z typem rozproszonego ryzyka raka żołądka na uzyskanie ponad 6 razy, to jest częstsze u pacjentów z grupą krwi A (P).

Stany przedrakowe choroby żołądka nazywa się stan, który z czasem może stać się raka lub ich tle bardziej narażone na rozwój raka. Takie choroby obejmują przewlekłe wrzody żołądka, polipy, przerostowych Menetries zgubny (zapalenie błony śluzowej żołądka, niedobór witaminy B12), anemia-epidemicznego przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka z niskiej kwasowości żołądka. Ponadto, ryzyko zachorowania na raka żołądka jest wyższe u osób z historią resekcja żołądka-nych.

Objawy

W początkowym etapie nowotwory żołądka i rozwijać bezobjawowo odkrywane są jako przypadkowe znalezisko. Niestety, rak żołądka nie ma specyficznych objawów, a jej przejawy są różne znaczne zróżnicowanie. Miejscowe objawy raka żołądka to ociężałość i ból w nadbrzuszu, nudności, utrata apetytu, aż niechęć do jedzenia. Obrzęk może spowodować krwawienie, które pojawia się czarne stolce, wymioty “fusy” anemiczne. Dla guzów przełykowo węzła charakteryzuje dysfagii. Ponadto, u pacjentów z rakiem żołądka jest często znaczna utrata masy ciała, osłabienie, zmęczenie i depresję. W przypadku raka żołądka jest zdominowany bezbolesne formę, i ból pojawia się tylko w terminalu (końcowe) stadium choroby.

Diagnostyka

X-ray z żołądka, esophagogastroduodenoscopy. Diagnoza i histologii guza potwierdzone biopsją. Aby wyjaśnić proces dystrybucji pokazuje jak wykonać USG jamy brzusznej, endosonography i tomografii komputerowej.

Leczenie

Leczenie radykalne – obejmuje całkowite usunięcie ogniska pierwotnego nowotworu wraz z najbliższego węzła chłonnego i odległej (Krwiopochodne i Implant) opadanie. Głównym radykalnym leczeniu raka żołądka jest operacja. Obecnie z powodzeniem łączyć z pooperacyjnym polichemioterapii. Najczęstszym radykalnej operacji raka żołądka są tymczasowy (w tomie 3/4) resekcja żołądka, a także wycięcie żołądka (jego pełna utylizacja) wzmocnionej limfadenektomia brzusznej (limfadenektomia). W zależności od lokalnej rozległości resekcji guza również niższe trzeciej przełyku, trzustki, jelita grubego, wątroby, przepony, śledziony usuwa (splenektomii), pęcherzyka żółciowego, w lewo nadnercza.

Opieka paliatywna – obejmuje całkowite lub częściowe usunięcie guza bez przerzutów regionalnych i odległych pokazy raka. Paliatywna operacja jest zazwyczaj uzupełniają polichemioterapii systemu.

Przy powszechnym (zrakowacenie, przerzuty odległe) i nieoperacyjnego (może być na stałe), raka żołądka i jego kikut można wykonać endoskopową stentowania. Korzystne może być podana do stawu u pacjentów z nieoperacyjnym z powodu ciężkich chorób współistniejących. Celem implantacją stentu (protezy) w tych przypadkach – przywrócenie drożności zwężone nowotwór żołądka (wpustu, body, antrum i odźwiernika).

Prognoza

Rokowania raka żołądka zależy od stopnia guza w czasie radykalnego zabiegu. Wiadomo, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze perspektywy – wyższe wskaźniki przeżywalności i jakości życia pacjentów.

Profilaktyka

Lepsze wyniki leczenia raka żołądka jest związana nie tylko z poprawą techniki operacyjnej i wzrost ich objętości, ale z identyfikacją i leczeniu nowotworów we wczesnym stadium. Proces rozwoju nowotworu od jego powstania do pierwszych objawów choroby jest dość długi i wynosi 10-15 lat. W tym okresie, można z powodzeniem i precyzyjnie diagnozować wczesnego raka. Oczywista potrzeba aktywnych środków do identyfikacji osób z wysokim ryzykiem raka żołądka i systematycznego badania pacjentów z chorobami przedrakowych.

Osoby z wysokim ryzykiem raka żołądka, u których biopsja rozpoznano umiarkowaną i ciężką dysplazją nabłonka, podlegają dynamicznym obserwacji z obowiązkowego RTG i endoskopii, co najmniej raz w roku.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s