Rak żołądka – nowotwór złośliwy

Rak żołądka – nowotwór złośliwy, który tworzy się z komórek żołądka.

Jest to jedna z najczęściej występujących nowotworów. Najczęściej występuje u osób starszych i chorych ludzi w 2 razy częściej niż kobiety.

Skuteczne leczenie zależy od typu nowotworu i stadium, w którym został wykryty. Podstawowym sposobem leczenia – usunięcie niektórych lub wszystkich z żołądka.

Gruczolakoraka żołądka, rak żołądka.

Rak żołądka, rak żołądka.

Objawy

We wczesnych stadiach raka żołądka często niezauważone. Przejawem większości objawów o wysokim punktów prawdopodobieństwo zaniedbania choroby.

Simptomyraka żołądka:

ból i dyskomfort w górnej części brzucha,
ociężałość, wzdęcia, bóle brzucha, uczucie pełności,
wczesne uczucie sytości,
nudności, wymioty,
zgaga,
odbijanie,
Utrata masy ciała,
Zmieniający się charakter preferencji smakowych, brak apetytu,
osłabienie, zmęczenie.

Ogólne informacje na temat choroby

Rak żołądka – złośliwy guz w brzuchu.

Brzuch – ciało w formie woreczka mięśni, który jest “zbiornik” na przychodzące żywności produkuje soku żołądkowego oraz w mniejszym stopniu funkcji ssania.

W przypadku raka, zdrowe komórki stają się zmieniany raka. W normalnych komórek, pojawiające się w odpowiedniej ilości, w odpowiednim czasie, obumierania, w wyniku czego otrzymuje się nowe. Komórki nowotworowe również zaczynają się mnożyć, nie otmiraya w wyznaczonym czasie, a ich skupiska tworząc guz.

Ponadto komórki nowotworowe mogą się rozprzestrzeniać na okoliczne tkanki i dawać przerzuty (przerzuty). Rak żołądka często rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych, które sąsiadują jajników (u kobiet), obojczyka lewego, odbytnicy, a także w wątrobie i innych narządach.

Obecnie powoduje raka żołądka nie jest ustawiony. Może to być związane z czynnikami takimi jak dużą picia solone, marynowane, wędzone żywności, palenie tytoniu, zakażenie Helicobacter pylori, predyspozycje genetyczne, choroby wrzodowej żołądka, zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, otyłość, polipy. Jednoczesne działanie kilku czynników znacznie zwiększa ryzyko raka żołądka.

W zależności od rodzaju komórek przerodzić się raka, podkreśla główne typy raka żołądka.

Gruczolakorak – mutacji gruczołowych komórek nabłonkowych wyłożenie wewnętrznej powierzchni żołądka oraz wytwarzanie śluzu w celu ochrony przed kwasem solnym. Jest to najbardziej popularny typ.
Chłoniak – przerodzić się komórek nowotworowych układu immunologicznego jest dostępny w małej ilości w ścianie żołądka. Jest rzadkością.
Carcinoid raka żołądka. W tym przypadku, rak rozwija się z komórek, które wytwarzają hormony. Również niezbyt często.

Etapy raka żołądka

1. Guz nowotworowy jest małe jest w górnej warstwie komórek wyłożenie wewnętrznej powierzchni żołądka. Komórki nowotworowe mogą się rozprzestrzeniać do niektórych okolicznych węzłów chłonnych.

2. Rak rozprzestrzenia się głębiej, wpływając na mięśni warstwy ściany żołądka, czasami węzłów chłonnych.

3. Raka dotyczy wszystkich warstw w żołądku lub rozłożone w dużej liczbie węzłów chłonnych.

4. Raka wzrasta. Rak rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych, wątroby, jelit, trzustki i innych okolicznych narządów, może mieć wpływ i na obszarach oddalonych.

Kto jest zagrożony?

Smokers.
Otyłych.
U osób z rodzinną historią raka żołądka.
Zakażonych bakterią Helicobacter pylori. Jest obecny w żołądku dużej liczby ludzi w większości przypadków przebiega bezobjawowo.
Poddany operacji żołądka.
U pacjentów z owrzodzeniem, z polipami w żołądku.
Cierpiących na zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, niedokrwistości z niedoboru witaminy B12.

Diagnostyka

W większości przypadków raka żołądka jest wykrywany w zaawansowanym stadium. Jeśli podejrzewasz, że nanego zapewnia pełny zakres wszystkich dostępnych badań w celu potwierdzenia diagnozy, rokowania choroby i wybór strategii leczenia.

Badania laboratoryjne:

CBC wynika anemię, co może wskazywać na krwawienie lub niestrawność z powodu raka żołądka;
CA 72-4 ;
CA 19-9 ;
Cytokeratin 19 fragmentów CYFRA 21-1;
antygen rakowo-płodowy (CEA)
podjednostki beta ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG beta) ;
markery nowotworowe – są to białka, których poziom może być podwyższony w związku z rozwojem nowotworu i zdrowym organizmie, z tego powodu, analiza ta służy jako pomocniczy metody diagnozowania raka żołądka, oraz w diagnostyce nawrotów nowotworu, ocena skuteczności jego leczenia.

Inne metody badania

Fibrogastroduodenoscopy (EGD) – przez gardło do żołądka odbędzie cienką rurkę z obiektywem (endoskop). Wykonano biopsję – sobą komórki z nieprawidłowych obszarów błony śluzowej żołądka w celu dokładniejszego zbadania pod mikroskopem. Jest biopsji do określenia typu nowotworów.
X-ray z żołądka. Napoje pacjentów baru – substancja, którą można zobaczyć na promieniowanie rentgenowskie. Gdy w żołądku, to otacza fałdy błony śluzowej, dzięki czemu staje się możliwe określenie topografii żołądka, jej kontury – zmieniają się w raka.
Tomografia komputerowa (CT) i rezonans magnetyczny (MRI) może pomóc w wykrywaniu guzów w żołądku, aby określić jego rozmiar, położenie i obecność przerzutów.
Laparoskopia – badanie żołądka przez otwór w ścianie jamy brzusznej na wielkość 0,5-1,5 cm, która jest wprowadzana w rurkę z kamerą. Laparoskopia umożliwia oglądanie narządów jamy brzusznej, zidentyfikować przerzuty wykonać biopsję.
Endoskopowa ultrasonografia jest stosowany do określania głębokości penetracji guza i wykrywania przerzutów w węzłach chłonnych.

Leczenie

Surgery. Celem zabiegu jest usunięcie guza nowotworowego i minimalną ilość otaczających zdrowych tkanek. W zależności od zakresu operacji raka może obejmować:
Małe carcinectomy (prowadzone we wczesnym etapie);
suma częściowa resekcja żołądka – usunięcie części żołądka, które jest dotknięte rakiem;
całkowite wycięcie żołądka – usunięcie całego żołądka, w tym zdrowych tkanek otaczających nowotwór;
Usunięcie węzłów chłonnych dotkniętym rakiem.
Radioterapia. Może być stosowany przed lub po operacji.
Chemioterapia – leki do zabijania komórek nowotworowych. Może być również stosowany przed lub po operacji, a w połączeniu z radioterapią.
Paliatywna terapia. Jest on przewidziany do łagodzenia objawów, gdy choroba jest nieuleczalna. To usunięcie może być żołądek, stosowanie leków.

Profilaktyka

Zdrowe odżywianie: konieczne jest ograniczenie diety wędzone, solone, marynowane żywności, jeść więcej warzyw i owoców.
Rzucenie palenia.

Zalecane badania

Pełna krew
CA 72-4
CA 19-9
Antygen rakowo-płodowy (CEA)
Wolne β-podjednostki ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (wolne beta-hCG)
Cytokeratin 19 fragmenty CYFRA 21-1

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s