Wiedza naukowa z żołądka

95% wszystkich nowotworów raka żołądka, ogólnie, żołądka, raka gruczołowego, termin ten odnosi się do żołądka, żołądek innych nowotworów są rzadkie. W 1965 Lauren opisuje dwa typy tkanek gruczolakoraka żołądka: jelit i inwazyjne, wyjaśniając raka etiologii i cechy epidemiologiczne.

Stany przedrakowe z pochodzenia jelitowego, takich jak zanik błony śluzowej przewodu pokarmowego lub metaplazji, ten typ częściej u mężczyzn, jest rak wysoka częstość występowania głównych typów tkanek, co sugeruje, że czynniki środowiskowe w raka żołądka patogenezie. Inwazyjne zidentyfikowania nietypowych zmian przedrakowych, nieco większą częstością kobiet i ludzi młodych, mają większą częstość występowania rodzinnego tendencji (grupa krwi), co sugeruje genetyczne. W miarę upływu czasu, w tym samym lub różnych grup społecznych w różnych regionach raka żołądka zmian zachorowalności odzwierciedlają typu jelitowego raka żołądka różnic częstości występowania i zmiany, jak Napoleon był z powodu raka żołądka w St Helena i umarł, jego dziadek i ojciec zmarł na raka żołądka , ale dla Napoleona analizy danych klinicznych, on również związane z H. pylori zakażenie . Teraz wiadomo, że powodują raka wspólnych czynników: płci (mężczyzna przewaga), czynniki genetyczne, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i Helicobacter pylori .

Większość badań znalazły jedzenie w raka żołądka częstość odgrywa ważną rolę w konsumpcji surowych warzyw, owoców, zwłaszcza owoców cytrusowych i produktów bogatych w błonnik może zmniejszyć ryzyko raka żołądka ryzyka, jeść pokarmy bogate w witaminy i C może zmniejszyć ryzyko żywności raka żołądka ryzyka. Podobnie, rak leczenie, zapobieganie nawrotom i nawrotów, należy postępować zgodnie z zasadami diety. Poniżej z żołądka choroby czynników ryzyka związanych, cierpi na raka żołądka u pacjentów po zabiegu należy unikać.

Związane ze zwiększonym nowotworowych czynników ryzyka zachorowalności związane

1, żywienie

Low-fat lub low-protein diet

Bacon i śledzie

Wysoka dieta azotan

Low jedzenie witaminy A i C

2, środowisko

Niewłaściwa utylizacja żywności (wędzona)

Brak lodówki

Działanie wody (woda ze studni)

Najwyższe zanieczyszczenie

3, medyczne

Poprzednia operacja żołądka

Zakażenie Helicobacter pylori

Żołądka zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka , przewodu pokarmowego metaplazji.

Rak żołądka częstość występowania nie jest bardzo wyraźne dokładne czynniki mogą być czynniki środowiskowe i genetyczne współdziałają. Wiele badań podstawowych i klinicznych wskazuje, Hp infekcja wywołuje raka żołądka jest jednym z najważniejszych czynników, może być żołądka synergii czynnik rakotwórczy.

Od 1983 Mashall i Warren powodzeniem od błony śluzowej żołądka i wrzodów żołądka pacjentów z izolowanym Hp wzbudziła uwagę uczonych i stopniowo realizować Hp przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i jedną z głównych przyczyn choroby wrzodowej i raka żołądka częstość jest również ściśle związek [4,5]. 1994 WHO Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Hp czynników rakotwórczych ryzyka ujęte w klasie I [6]. Chińscy naukowcy w ostatnim HP i żołądka związek osiągnął pewien konsensus, że wzrost Hp rak ryzyko występuje, Hp i jelit i rozproszone typu raka żołądka są powiązane. Hp infekcji wywołanej żołądka mechanizm jest powszechnie przyjęte, że w dłuższym okresie Hp infekcji spowodowanych przewlekłym czynnym zapaleniem nad procesem, za pomocą szeregu czynników zjadliwości (np. ureazy vaca, białka CagA, mediatory zapalne, reaktywne metabolity tlenu, itp.) bezpośrednio lub zapytaj rolę ataku, powodując nadmierną proliferację komórek nabłonka żołądka, apoptoza, oraz szereg nieprawidłowych zmian histopatologicznych, które ostatecznie doprowadziły do raka żołądka padania.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s